Ogrzewanie podłogowe- 10 cech, o których musisz wiedzieć

Podłogówka to dzisiaj bardzo powszechne rozwiązanie stosowane w domach.

Element grzejny zamontowany pod pokryciem podłogi ogrzewa ją. Podłoga staje się promiennikiem podczerwieni i emituje ciepło do pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe może być wodne, gdzie źródłem ciepła jest podgrzana woda w układzie, poprzez np. kocioł gazowy lub pompę ciepła.

Drugim rodzajem jest podłogówka zasilana elektrycznie, a centralnym źródłem energii jest wówczas bezpośrednio prąd np. folie, maty grzewcze lub kable grzejne. Najważniejsze cechy ogrzewanie podłogowego to:

 

  1. Równomierny rozkład temperatur. Podgrzewana jest spora powierzchnia która promieniuje ciepłem na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Zatem zminimalizowane jest zjawisko „bańki” ciepłego powietrza pod sufitem.

  2. Brak unoszenia kurzu, w związku z tym świetnie sprawdza się dla alergików.

  3. Nie wysusza powietrza- w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikami, nie występuje zjawisko konwekcji. Przyjemniejszy mikroklimat.

  4. Nie każde pokrycie podłogi nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Koniecznością jest, przy wyborze tego typu ogrzewania, zwrócenie uwagi na dwa aspekty: Przewodzenie cieplne- to w jakim stopniu dane pokrycie podłogi „przepuści” ciepło na druga stronę. Chodzi o to aby materiał nie stał się izolatorem. Bezwładność systemu- czyli długość nagrzewania i stygnięcia, co przekłada się na dokładność sterowania. Przykładowo; ogrzewanie umieszczone w betonowej wylewce będzie miało o wiele większą bezwładność niż ogrzewanie rozłożone bezpośrednio pod panelami podłogowymi.

  5. Trzeba rozplanować wyposażenie wnętrz tak aby podłogówka była wydajna. Nie kładzie się ogrzewania pod meblami.

  6. Dowolność aranżacji- w związku z brakiem grzejników pozostają wolne przestrzenie pod oknami do wykorzystania.

  7. Koszty montażu instalacji ogrzewania podłogowego to w przypadku wodnego 120-150zł/m2 plus wyposażenie kotłowni z montażem- kilkanaście tys zł. W przypadku elektrycznego ok 150zł/m2 bez wydatku na kotłownie.

  8. Oszczędność energii- temperatura podgrzewanej podłogi nie może być wyższa niż 27-30 stopni. Jest to tzw ogrzewanie powierzchniowe-niskotemperaturowe. W związku z tym wychodzi taniej niż ogrzewanie w oparciu o grzejniki, które muszą być rozgrzane do wyższej temperatury.

  9. Komfort cieplny- Przy ogrzewaniu promiennikowym szybciej odczuwamy ciepło średnio przy temperaturze o 2 stopnie niższej. Fakt ten daje dodatkowe oszczędności.

  10. Uniwersalność- ogrzewanie podłogowe można zastosować w większości budynków, niezależnie od zastosowanej technologii budowy.