Podłogówka to dzisiaj bardzo powszechne rozwiązanie stosowane w domach.

Element grzejny zamontowany pod pokryciem podłogi ogrzewa ją. Podłoga staje się promiennikiem podczerwieni i emituje ciepło do pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe może być wodne, gdzie źródłem ciepła jest podgrzana woda w układzie, poprzez np. kocioł gazowy lub pompę ciepła.

Drugim rodzajem jest podłogówka zasilana elektrycznie, a centralnym źródłem energii jest wówczas bezpośrednio prąd np. folie, maty grzewcze lub kable grzejne. Najważniejsze cechy ogrzewanie podłogowego to:

  • Równomierny rozkład temperatur. Podgrzewana jest spora powierzchnia która promieniuje ciepłem na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Zatem zminimalizowane jest zjawisko „bańki” ciepłego powietrza pod sufitem.
  • Brak unoszenia kurzu, w związku z tym świetnie sprawdza się dla alergików.

  • Nie wysusza powietrza- w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikami, nie występuje zjawisko konwekcji. Przyjemniejszy mikroklimat.

  • Nie każde pokrycie podłogi nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Koniecznością jest, przy wyborze tego typu ogrzewania, zwrócenie uwagi na dwa aspekty: Przewodzenie cieplne- to w jakim stopniu dane pokrycie podłogi „przepuści” ciepło na druga stronę. Chodzi o to aby materiał nie stał się izolatorem. Bezwładność systemu- czyli długość nagrzewania i stygnięcia, co przekłada się na dokładność sterowania. Przykładowo; ogrzewanie umieszczone w betonowej wylewce będzie miało o wiele większą bezwładność niż ogrzewanie rozłożone bezpośrednio pod panelami podłogowymi.

  • Trzeba rozplanować wyposażenie wnętrz tak aby podłogówka była wydajna. Nie kładzie się ogrzewania pod meblami.

  • Dowolność aranżacji- w związku z brakiem grzejników pozostają wolne przestrzenie pod oknami do wykorzystania.

  • Koszty montażu instalacji ogrzewania podłogowego to w przypadku wodnego 120-150zł/m2 plus wyposażenie kotłowni z montażem- kilkanaście tys zł. W przypadku elektrycznego ok 150zł/m2 bez wydatku na kotłownie.

  • Oszczędność energii- temperatura podgrzewanej podłogi nie może być wyższa niż 27-30 stopni. Jest to tzw ogrzewanie powierzchniowe-niskotemperaturowe. W związku z tym wychodzi taniej niż ogrzewanie w oparciu o grzejniki, które muszą być rozgrzane do wyższej temperatury.

  • Komfort cieplny- Przy ogrzewaniu promiennikowym szybciej odczuwamy ciepło średnio przy temperaturze o 2 stopnie niższej. Fakt ten daje dodatkowe oszczędności.

  • Uniwersalność- ogrzewanie podłogowe można zastosować w większości budynków, niezależnie od zastosowanej technologii budowy.

 

 

Czytaj więcej:

Folie grzewcze

Ogrzewanie podczerwienią

Jak ogrzewać dom drewniany

Jak płacić mniej za ogrzewanie- rekuperacja