Folie grzewcze Red Snake FAQ

Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania na temat ogrzewania foliami grzewczymi Red Snake, które zadają nasi klienci przed podpisaniem umowy na system grzewczy.

Jeśli chcesz mieć takie ogrzewanie, a męczą Cię wątpliwości- sprawdź o co pytają inni, zanim zdecydują się na montaż w swoim domu.

folia grzewcza

1.Jaki sposób montażu wybrać i dlaczego?

Jest kilka sposobów montażu folii grzewczej Red Snake rekomendowanych przez producenta. Pierwszym z nich jest montaż pod wylewkę betonową- 5-6 cm wylewki. Jeśli wylewki ma być mniej np. 4- 4,5 cm to konieczne jest jej wzmocnienie/zbrojenie. Folie grzewcze rozwijamy na styropianie wraz z pianką ekranowaną Red Snake i przykrywamy całość folią budowlaną.

Drugim sposobem montażu jest montaż pod podłogą pływającą, np. pod panele podłogowe/laminaty. W takim przypadku na podkład w postaci ekranowanej pianki Red Snake jest rozwijana folia grzewcza, następnie przykrywana folią budowlaną. Na tak przygotowaną podłogę można położyć podkład przeznaczony do ogrzewania podłogowego i panele.

Trzecim rodzajem montażu folii grzewczej, jest montaż w suficie. Folia wraz z 2cm ekranowaną wełną mineralną jest przytwierdzana pomiędzy profile (konstrukcja sufitu podwieszanego). Całość zostaje przykryta folią paroizolacyjną, a następnie płytami kartonowo gipsowymi. Najlepiej sprawią się płyty o wzmocnionych właściwościach temperaturowych. W przypadku każdego rodzaju montażu, prace trwają ok 2 -3 dni.

2. Czy ogrzewanie foliami grzewczymi jest bezpieczne?

Pomijając aspekty prozdrowotne ogrzewania podczerwienią, warto zwrócić uwagę na cechy samego produktu. Folia grzewcza Red Snake to wyjątkowy produkt na rynku. Wyróżnia go struktura materiału oraz ilość i jakość warstw zabezpieczających względem innych folii grzewczych dostępnych na rynku. Już na pierwszy rzut oka można powiedzieć że jest dużo grubsza i ma większą wagę niż pozostałe dostępne folie. Jest to niezmiernie istotne w przypadku ogrzewania elektrycznego, ze względu na możliwość przegrzania się folii grzewczej- np. w przypadku awarii czujnika temperatury. Pomimo, że taka sytuacja zdarza się rzadko, to warto mieć ją na uwadze. W testach przeprowadzonych przez Red Snake, folia została poddana zwiększeniu napięcia do 1000V i tym samym rozgrzana do temperatury ok 200 stopni Celsjusza i nadal działała bez zarzutu, a jej cechy fizyczne praktycznie się nie zmieniły. W warunkach domowego użytkowania, tak wysoka temperatura folii, nie jest możliwa do osiągnięcia.

Ponadto, jednolita struktura pasty karbonowej zastosowana w folii grzewczej Red Snake pozwala na jej ciągłe działanie, pomimo jej uszkodzenia, czy nawet przedziurawienia. Folia grzewcza Red Snake została również przebadana pod kątem emitowania fal elektromagnetycznych przez Politechnikę Wrocławską. Protokół końcowy tego badania wskazuje, że natężenia pola nie są większe niż innych popularnych urządzeń domowych typu suszarki do włosów czy termowentylatora. To pokazuje że ogrzewanie foliami grzewczymi jest jak najbardziej bezpiecznie.

3. Dlaczego klienci decydują się na ogrzewanie sufitowe?

Ogrzewanie sufitowe jest coraz bardziej popularne. Pierwszym powodem częstego wyboru sufitowego ogrzewania jest jego atrakcyjna cena. Kompletny system grzewczy może kosztować 110-120 zł za metr ogrzewanej ogrzewanej powierzchni.  Sceptyczne nastawienie co do takiego rozwiązania wiąże się z faktem, że wiele osób wyobraża sobie ciepło, które unosi się do góry. Faktem natomiast jest, że ciepłe powietrze unosi się do góry, a nie ciepło samo w sobie. Ciepło jest falą elektromagnetyczną bliską fali światła widzialnego, co oznacza że tak jak światło skierowane w danym kierunku oświetla przedmioty, tak ciepło je ogrzewa. Ze względu na to, że ogrzewanie podczerwienią nie opiera się na konwekcji tylko na promieniowaniu, promieniujący sufit jest w stanie podnieść temperaturę podłogi ponieważ ciepło pada na nią tak jak światło. Mamy do czynienia z równomiernym rozkładem temperatur.

Dodatkowym atutem ogrzewania sufitowego jest możliwość szybkiego sterowania. W przypadku ogrzewania umieszczonego pod wylewką, aby obniżyć szybko temperaturę w pomieszczeniu, musimy poczekać kilka godzin ze względu na sporą bezwładność systemu. Jeśli natomiast chcemy szybko nagrzać, to również trzeba odczekać aby ciepło „przebiło” się przez warstwę betonu.

W przypadku ogrzewania sufitowego możemy dokładnie wysterować żądaną temperaturą w danym momencie. Nie ma potrzeby utrzymywać temperatury np 22 stopnie Celsjusza, podczas gdy nas nie ma w domu, ponieważ folie grzewcze sufitowe, są w stanie ogrzać pomieszczenia np. z 19 stopni C do 22 stopni C w ciągu 30 minut. Takie sterowanie generuje oszczędności nawet do 30-40% w kosztach ogrzewania.

4. Co jest lepsze- montaż pod wylewkę czy pod panele?

Sposób montażu jest dopasowany do możliwości jakie zastajemy na danej inwestycji. Często montaż ogrzewania foliami grzewczymi Red Snake wykonywany jest w mieszkaniach, w kamienicy czy bloku. W takim przypadku, zazwyczaj nie ma możliwości wykonania dodatkowej wylewki. Wówczas, aby mieć ciepłą podłogę, możemy wykonać montaż bezpośrednio pod panele.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z nowo budowanym domem to rekomendowany jest montaż w każdym pomieszczeniu pod wylewkę betonową. Jest to spowodowane kilkoma aspektami.

Po pierwsze, ze względu na to, że do folii grzewczej, przez jej gładką powierzchnię nie ma możliwości przyklejenia płytek ceramicznych, więc w przypadku chęci zmiany okładziny podłogi- np z panela na płytki, musimy wykonać dodatkową warstwę wylewki i powstaje różnica poziomów w pomieszczeniach.

Drugim powodem jest taki sam czas nagrzewania w każdym pomieszczeniu poprzez identyczną grubość okładzin na podłogach. Równomierny czas nagrzewania ułatwia sterowanie i dopasowanie temperatur komfortowych. Trzeci powód to skrócony czas montażu- folie grzewcze zostają położone w tym samym czasie. Nie czekamy na wyschnięcie wylewki i inne prace, aby rozkładać folie grzewcze w kolejnym etapie-przed położeniem samych paneli.

5. Co się stanie jeśli przypadkiem uszkodzę folię?

Folia grzewcza Red Snake, to jednolita warstwa pasty karbonowej pokryta powłokami wzmacniającymi. Taka struktura pozwala na jej ciągłe działanie, pomimo jej uszkodzenia, czy nawet przedziurawienia. W sytuacji gdy folia zostanie przewiercona, ogrzewanie nadal działa. Trzeba pamiętać jednak, aby zaizolować przerwane miejsca, zabezpieczając przed niepożądanym upływem prądu.

6. Czy sterowanie ogrzewaniem foliami grzewczymi jest takie samo jak innych systemów grzewczych?

W tradycyjnych systemach grzewczych występuje medium pośrednie np. w ogrzewaniu gazowym, gdzie takim medium jest woda w układzie, poprzez której podgrzanie ogrzewamy pomieszczenia. W takich rozwiązaniach bardziej ekonomicznie jest utrzymywać stałą temperaturę w układzie, ponieważ podgrzanie wychłodzonej wody będzie kosztowało dużo więcej energii niż utrzymywanie jej na równym poziomie. Skutkiem czego, w czasie kiedy nie ma nas w domu, energia jest tak naprawdę niewykorzystana, a nie opłaca się obniżyć jej zużycia. Dodatkowo najczęściej, nie mamy więcej niż 2 strefy grzewcze na cały dom, więc nie możemy zróżnicować temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.

Ogrzewanie foliami grzewczymi Red Snake jest rozwiązaniem, gdzie medium pośrednie nie występuje, tak więc mamy przełożenie energii na ciepło w zasadzie jeden do jednego. W takim systemie, po ustawieniu zadanej temperatury, uzyskujemy ją praktycznie od razu na układzie: folia grzewcza jest ciepła po 1-2 minutach. W każdym pomieszczeniu mamy oddzielny sterownik.  Zatem sterowanie ogrzewaniem w oparciu o folie grzewcze jest dużo bardziej dokładne i przekłada się na zmniejszenie zużycia energii.

7. Jakie będą roczne koszty mojego ogrzewania foliami grzewczymi?

O ile w przypadku nowo budowanych domów zużycie energii jest dość łatwe do określenia, o tyle w przypadku domów modernizowanych trzeba wykonać audyt energetyczny aby dokładnie określić jego energochłonność. Od 2017 roku każdy projekt budynku musi być uzupełniony o świadectwo charakterystyki energetycznej. To właśnie w tym dokumencie jest informacja określająca ilość energii niezbędnej do ogrzania budynku. Wartość tą określa, w kwh/m2 wskaźnik energii użytkowej Eu.

Na przykład, jeśli wskaźnik Eu wynosi 60 kwh/m2 ,a dom ma 120 m2 powierzchni użytkowej, to przy założeniu, że system ogrzewania mający sprawność blisko 100%, to roczne koszty ogrzewania wyniosą ok 7200 kwh.

8. Czy muszę mieć oddzielną linię zasilającą dedykowaną do ogrzewania foliami?

Konieczne jest doprowadzenie z rozdzielni oddzielnej linii zasilającej na potrzeby ogrzewania, do każdej strefy grzewczej oraz przygotowanie puszki instalacyjnej z odprowadzeniem na zewnętrzny czujnik temperatury do folii grzewczej. Moc bezpiecznika na daną strefę podajemy wraz z Wytycznymi Red Snake dla Inwestora.

9. Zdecydowałem się na ogrzewanie foliami grzewczymi Red Snake, skąd będę miał ciepłą wodę?

Decydując się na ogrzewanie foliami grzewczymi, musimy uwzględnić fakt, że nie posiadamy urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Proponujemy rozważenie trzech opcji.

  • Pierwsza to montaż bojlera czyli zasobnika na ciepłą wodę z grzałką.
  • Druga opcja to montaż pompy ciepła cwu. Warto zwrócić uwagę na to, że podgrzanie wody zwykłym bojlerem, pochłonie rocznie dodatkowe 1500-2000 kwh ( przy 4 osobowej rodzinie) i aby pokryć to zużycie fotowoltaiką, musimy mieć dodatkowe miejsce na dachu. Nie mając tego miejsca, możemy wybrać pompę ciepła cwu, a jej roczne zużycie energii będzie nawet o połowę niższe.
  • Trzecia opcja to przepływowy podgrzewacz wody. Ta forma jest wygodna, gdy nie posiadamy miejsca na zasobnik. Urządzenia te mają spory pobór chwilowy mocy, co wiąże się z koniecznością dostosowania instalacji eklektycznej.
10. Jaką muszę mieć moc przyłączeniową energii elektrycznej aby działało moje ogrzewanie na foliach grzewczych?

Na każdej ofercie Red Snake, jest określona moc systemu grzewczego w kw. Jeśli występuje sytuacja, że moc przyłącza może nie wystarczyć, należy złożyć wniosek do operatora o zwiększenie mocy umownej. Za zmianę mocy pobierana jest jednorazowa opłata.

11. Dlaczego w ofercie ogrzewania, w łazienkach zastosowano matę grzejną?

Wynika to z aspektów technicznych produktu. Mata grzejna/ kable grzejne są produktem dedykowanym do mokrych pomieszczeń.

Folie grzewcze Red Snake, wg karty technicznej posiadają stopień ochrony IP 41 czyli ochrona przed zachlapaniami kroplami wody. Mata grzejna natomiast posiada klasę ochrony IP 61 czyli ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m).  Ze względu na niewielki udział procentowy łazienek/pralni w powierzchni całego domu, zastosowanie mat/kabli nie wpłynie negatywnie na koszty ogrzewania, a dzięki odpowiedniej, klasie ochrony-nie musimy obawiać się skutków częstego zalewania- np przy otwartych kabinach prysznicowych itp.

12. Jak uzyskać 25 lat gwarancji i co obejmuje taka gwarancja na system grzewczy Red Snake?

gwarancja red snake

Standardowa gwarancja na produkt wynosi 2 lata. Producent jednak przewiduje możliwość przedłużenia gwarancji do 25 lat po spełnieniu kilku warunków.

"Okres gwarancji może zostać przedłużony z 2 do 25 lat, o ile spełnione zostaną następujące warunki: a) projekt instalacji ogrzewania pochodzi od Gwaranta, tj. Gwarant wykonał go lub zaakceptował, b) montaż produktu został wykonany przez osobę posiadającą certyfikat autoryzacji wydany przez Gwaranta i ważny w chwili wykonania, c) karta gwarancyjna jest prawidłowo wypełniona, w szczególności zgodnie z wymogami określonymi w § 3 niniejszego dokumentu, d) Nabywca posiada dowód zakupu produktu. 2. W celu przedłużenia okresu gwarancji Nabywca zwraca się do Gwaranta, wysyłając kartę gwarancyjną oraz dowód nabycia produktu na adres gwarancje@redsnake.pl 3. Nabywca otrzymuje potwierdzenie przedłużenia gwarancji do 25 lat w formie certyfikatu zwrotnie na adres email, z którego Nabywca wysłał kartę gwarancyjną zgodnie z § 6 ust 2."

Jak stanowi zapis w paragrafie 4 pkt 2  karty gwarancyjnej: "Łączna kwota roszczeń Nabywcy, za które odpowiada Gwarant w przypadku pojedynczej naprawy, stanowi równowartość 3-krotności ceny netto wadliwego produktu lub jego części składowej, jeżeli taką da się wyodrębnić, według wartości w chwili zgłoszenia roszczenia, jednakże nie może przekroczyć kwoty ustalonej zgodnie z ust. 1"

 13. Jak wybrać folię i uniknąć najczęstszych błędów?

O tym, że doskonale nadaje się do ogrzewania powierzchni (zwłaszcza podłóg) wiemy doskonale. Jednak, jeśli chcemy, aby spełniała swoje funkcję i zapewniała ciepło w mieszkaniu konieczny jest wybór odpowiedniego modelu. Chcąc właściwie wybrać folię grzewczą i uniknąć najczęstszych błędów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej 1. Moc, która powinna zostać oszacowana na podstawie danych zawartych w projekcie obiektu. Jeśli ich nie zawiera, to należy wykonać szacunkowy rachunek, w którym uwzględniona zostanie moc cieplna każdego pomieszczenia. 2. Wielkość powierzchni, jeśli pokryta zostanie zbyt mała powierzchnia, to uzyskanie odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniu będzie trwało bardzo długo, nawet jeśli moc grzewcza będzie odpowiednia. 3. Odpowiedni termoregulator: jeśli wybrany zostanie model ze stykiem o zbyt małej mocy cały system grzewczy będzie narażony na uszkodzenie elementów wykonawczych, a co za tym idzie brakiem ogrzewania w mieszkaniu. Pamiętaj o tych trzech podstawowych kryteriach, dzięki nim wybrana folia grzewcza będzie dobrze dopasowana i zapewni komfort cieplny przez wiele lat. A Ty unikniesz ponoszenia dodatkowych kosztów, które wiążą się ze złymi wyborami.

14. Różnica między folią a matą grzewczą

Już na samym początku należy zaznaczyć, że są to dwa zupełnie inne rodzaje instalacji i nie należy ich ze sobą mylić, mimo tego, że obie montuje się pod podłogą. Na początku sprawdźmy jakie cechy charakterystyczne ma każda z nich. 1. Folie grzewcze: mają postać zalaminowanych pomiędzy dwoma foliami poliestrowymi pasków grafitu/karbonu i są produkowane w postaci taśm, najczęściej o szerokości od 30 nawet do 100 cm. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest trwałość, która może wynosić nawet 50 lat (w zależności od zastosowanych powłok i ich jakości), a także możliwość wymiany podłogi bez ingerencji w ogrzewanie. 2. Maty grzewcze: stanowią połączenie przewodów oporowych z siatką poliestrową, w ten sposób powstają paski o szerokości 50 cm i zróżnicowanej długości. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość oraz uniwersalność, ponieważ sprawdzą się także do ogrzewania podjazdów, schodów, a nawet rynien. Podstawową różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami, jest to, że folia grzeje całą powierzchnią, natomiast mata jedynie miejscowo, przez przewód mający wysoką temperaturę. Będzie miało to swoje odzwierciedlenie w większym zużyciu energii przez matę. Jednocześnie oba rozwiązania są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach osób, które cenią sobie innowacyjne rozwiązania.

Oblicz koszty ogrzewania dla siebie