Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej Klientów decyduje się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Taka inwestycja jest bardzo opłacalna zarówno dla klientów, jak i środowiska naturalnego. Mimo tego, że prawidłowo zamontowane instalacje są bezpieczne, należy kontrolować proces spalania, a także zachować dodatkowe środki ostrożności.

Jak zapobiegać pożarom instalacji fotowoltaicznych?

Przede wszystkim kupić panele u sprawdzonego producenta, a także wybrać firmę, która ma doświadczenie w zakresie montażu tego typu urządzeń. Jednak to nie wszystko, ponieważ równie ważna jest samodzielna kontrola i wykonywanie pomiarów rezystancji izolacji. Dzięki niej zyskasz pewność, że trasa kablowa nie jest uszkodzona.

Działaniami, jakie należy wykonywać w celu zminimalizowania ryzyka pożaru fotowoltaiki jest:

  1. Sprawdzanie stanu okablowania: wystarczy przeprowadzić je raz na rok. Dokładnie przyjrzyj się kablom, szczególnie na złączeniach, np. pomiędzy ogniwami oraz falownikiem i skrzynką.
  2. Monitorowanie: jeśli dopiero planujesz zakup paneli zwróć uwagę czy wybrana firma oferuje program umożliwiające kontrolę ogniw. Z jego pomocą w wygodny sposób możesz monitorować ich pracę, a także wydajność za pomocą komputera lub telefonu. Co więcej, korzystając z niego regularnie szybko zauważysz wszelkie niezgodności.
  3. Czyszczenie: raz do roku warto zlecić czyszczenie ogniw specjalnej, zajmującej się tym zawodowo firmie, nigdy nie należy przeprowadzać tego typu prac samodzielnie.
  4. Badanie kamerą termowizyjną: jego wykonanie również należy zlecić fachowcom. Przeprowadzane jest przy użyciu specjalnej kamery, która pomaga wskazać elementy, które najmocniej się nagrzewają, np. hotspoty, ale również źle wykonane złączki konektorów, tym samym zwiększa szansę na szybsze wykrycie nieprawidłowości oraz ograniczenie strat wydajności instalacji.

Dodatkowe zabezpieczenie – technologia Safe DC™ SolarEdge

Ogromne znaczenie w kontroli spalania oraz ogólnym bezpieczeństwie zarówno mieszkańców, jak i strażaków podczas gaszenia pożaru ma technologia Safe DC™ SolarEdge. Dzięki niej możliwe jest sprawdzanie napięcia, automatyczne włączanie i wyłączanie systemu, ale także przycisk awaryjny. Posiadacze paneli fotowoltaicznych korzystający z technologii Safe DC™ SolarEdge nie muszą obawiać się awarii. Dzięki optymalizatorom mocy w przypadku gwałtownego spadku lub wzrostu napięcia lub wykrycia innych nieprawidłowości zasilanie zostanie automatycznie wyłączone. W efekcie, napięci prądu elektrycznego od razu spadnie do bezpiecznego poziomu umożliwiając pracę strażakom, ale także konserwatorom bez ryzyka porażenia.