Panel na podczerwień


Sposób montażu grzejnika na podczerwień ma kluczowe znaczenie do jego prawidłowego działania i maksymalnego wykorzystania jego funkcjonalności. Podczerwień w przeciwieństwie do konwekcji wymaga trochę innego zastosowania z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

 

Poniżej przedstawimy 5 kluczowych zasad jakich powinniśmy się trzymać decydując się na ogrzewanie podczerwienią.

 


Zasada Nr 1

Grzejnik na podczerwień montujemy tam gdzie przebywają ludzie

 


Tradycyjne grzejniki konwekcyjne montujemy zazwyczaj pod oknem. Wynika to ze sposobu działania takich grzejników, który polega na wykorzystaniu ruchu powietrza i różnicy jego temperatur oraz naturalnego zjawiska unoszenia się ciepłych mas powietrza. Zatem chłodne powietrze zaciągane jest u dołu urządzenia, w którym zostaje podgrzane a następnie wydostaje się ku górze.

Grzejnik konwekcyjny więc najlepiej umieścić jak najniżej to możliwe, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry.

 


Z kolei grzejnik na podczerwień działa na zasadzie radiacji, promienie ciepła rozchodzą się dokładnie tam gdzie zostają skierowane. Można to porównać do światła: lampa powieszona nad stołem oświetla jego powierzchnię. Długość fali elektromagnetycznej promieniowania podczerwonego jest zbliżona do długości światła widzialnego.

 


Zasada Nr 2

Panel na podczerwień montujemy na wysokości ok 50 cm nad podłogą lub wyżej

 


Ze względu na to, że grzejniki na podczerwień emitują ciepło a nie ciepłe powietrze (powietrze podgrzewane jest wtórnie), montujemy je na wysokości przebywania ludzi. Jeśli siedzimy na kanapie lub fotelu, to będzie to przynajmniej 50cm nad podłogą. Na tym poziomie dotrze do nas przyjemne ciepło z promiennika podczerwieni.

 

 

 

Zasada Nr 3

Brak przeszkód na drodze Grzejnika na podczerwień

 


Grzejnik na podczerwień nie powinien być montowany naprzeciw mebli i innych elementów zabudowy. Wynika to z z dwóch czynników:

Po pierwsze zablokujemy w ten sposób falę podczerwieni. Po drugiej stronie przeszkody będzie chłodniej zatem rozkład temperatur w pomieszczeniu nie będzie równomierny.

Po drugie, montując panel na podczerwień blisko mebla typu drewniana szafka spowodujemy jego nagrzewanie się i finalnie przesuszenie, a nawet deformację.

 


Zasada Nr 4

Bezpieczna odległość Paneli na podczerwień od innych przedmiotów

 


Wysokie temperatury jakie generują grzejniki na podczerwień dochodzić mogą nawet do 60 stopni. Takie temperatury mogą spowodować uszkodzenie niektórych powierzchni lub materiałów. Z tego względu promienniki podczerwieni montujemy w bezpiecznej odległości od elementów aranżacji pomieszczeń. Miejmy też na uwadze małe, ciekawskie rączki dzieci.

Optymalnym sposobem montażu i jednym z najbardziej popularnych jest montaż paneli grzewczych na suficie. Zyskujemy w ten sposób nie tylko bezpieczne położenie urządzenia ale również równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Fala podczerwieni emitowana z góry spotyka wówczas najmniej przeszkód. Dodatkowym atutem sufitowego ogrzewania podczerwienią jest estetyka tego rozwiązania: miejsce na ścianie zwykle przeznaczone na grzejnik możemy wykorzystać w dowolny sposób.

 


Zasada Nr 5

Pamiętaj o termostacie i bezpiecznym połączeniu elektrycznym

 


Wiele paneli na podczerwień na rynku oferowanych jest bez termostatu. Panel też wyposażony jest w przewód bez wtyczki. Panel na podczerwień podłączony „na krótko” do zasilania będzie pracował na maksymalnych temperaturach nieprzerwanie. Temperatury te bez termostatu mogą osiągnąć nawet wartości rzędu 75 stopni. W pomieszczeniu w ten sposób ogrzewanym szybko stanie się niekomfortowo gorąco.

Aby uniknąć tego zjawiska, najlepiej zamontować regulator temperatury powietrza na ścianie ( na wysokości przebywania ludzi), z czujnikiem temperatury powietrza. Termostat będzie załączał lub odłączał zasilanie grzejnika na podczerwień, tak aby podtrzymać zadaną temperaturę powietrza. Panele możemy podłączyć do gniazdka- należy pamiętać o maksymalnym obciążeniu na daną fazę lub poprowadzić oddzielną linię zasilającą od bezpiecznika. Każdorazowo ingerencję w instalację elektryczną powinna przeprowadzić osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

 


Ogrzewanie podczerwienią to wygodny i energooszczędny sposób ogrzewania domów, mieszkań oraz lokali użytkowych typu biura, salony sprzedaży itp. Nie wysuszają powietrza w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, nie powodują też unoszenia się ciepłego powietrza pod sufitem, co zdecydowanie wpływa na niższy pobór energii. Prawidłowo dobrany i zamontowany grzejnik na podczerwień będzie służył przez lata.

 


Sprawdź naszą ofertę ogrzewania podczerwienią.