Czy warto zdecydować się na inteligentny dom?

Jeśli planujesz budowę domu albo zastanawiasz się nad jego udoskonaleniem, to sprawdź na jakie rozwiązania warto się zdecydować. Dzięki temu, że technologia coraz bardziej się rozwija rośnie również świadomość i popularność pojęcia inteligentny dom.

Mimo tego nadal duża część społeczeństwa nie jest przekonana do tego typu rozwiązań. Dobrze obrazuje to prosty przykład - znaczenie pojęcia "inteligentny dom" lub "smart home" czy też "automatyka budynkowa", zna ponad połowa Polaków, natomiast na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań decyduje się zaledwie 23%.

Dlatego dzisiaj przeanalizujemy czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, zobaczymy czym charakteryzuje się taki dom oraz jakie ma zalety. Na samym początku należy zauważyć, że rozwiązania Smart home dostępne są w dwóch różnych wersjach:

1. Przewodowej: jej działanie opiera się na kablach internetowych oraz przełącznikach. Najczęściej stosowana jest w nowych obiektach, jeszcze na etapie budowy. Tylko w ten sposób można ukryć przewody pod tynkiem. Dużym minusem tego rozwiązania są ograniczenia związane zarówno z przemeblowaniem, jak i przeprowadzką.

2. Bezprzewodowej: to instalacja pozbawiona kabli, dzięki czemu niezwykle mobilna, możesz przestawiać ją w dowolne miejsca w zależności od potrzeby i zabrać ze sobą do kolejnego mieszkania.

Jakie zalety posiada inteligentny dom?

  • zwiększa poziom bezpieczeństwa, ponieważ pozwala szybko wykryć ulatniający się gaz oraz dym,
  •  zapewnia skuteczną ochronę przed włamaniem, dzięki kamerom z wbudowanym czujnikiem ruchu, które po wykryciu ruchu natychmiast zaalarmują domowników ,
  •  poprawia komfort i ułatwia wykonywanie codziennych czynności, ponieważ umożliwia zdalne sterowanie ogrzewaniem oraz światłem,
  •  pozawala na oszczędności, automatyczne włączanie światła po zmroku oraz regulacja ogrzewania sprawiają, że inteligentne rozwiązania ograniczają zużycie niepotrzebnej energii.

Polacy coraz częściej decydują się na inteligentne rozwiązania, w dużej mierze mają one jednak na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa lub oszczędności. Nadal niewielu rodaków wybiera je dla własnej wygody. Jednocześnie świadomość komfortu jaki niesie ze sobą inteligentny dom jest coraz większa, a nieustannie rozwijające się nowoczesne technologie oferują nam jeszcze bardziej różnorodne możliwości.