Jeśli planujesz budowę domu i chcesz zasilać go za pomocą instalacji fotowoltaicznej, to najlepiej mieć to na uwadze jeszcze przed zakupem działki. W ten sposób możesz wybrać warunki, które będą najbardziej optymalne i korzystne dla tego typu zasilania.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed montażem instalacji fotowoltaicznej.

1. Działka:

najlepiej wybrać miejsce dobrze oświetlone, które znajduje się w okolicy pozbawionej zaciemnień. Najczęściej tworzą je bardzo wysokie drzewa, wieżowce, a także kominy sąsiednich budynków. Nawet jeśli działka bardzo Ci się podoba lepiej będzie wybrać taką, której otoczenie nie obniży zysków naturalnej energii.

2. Zużycie energii:

pewnie zastanawiasz się po co szacować koszty skoro budowa dopiero się zaczyna. W takiej sytuacji ma to sens, ponieważ możesz mniej więcej ustalić, jaką moc powinna mieć instalacja w Twoim domu, aby była skuteczna.

3. Rodzaj dachu:

najlepszym rozwiązaniem jest wybór dachu płaskiego, jedno- lub dwu-spadowego. Chodzi o to, aby jego skomplikowana powierzchnia nie utrudniała montażu paneli fotowoltaicznych. Oczywiście montaż tego typu paneli na innym typie dachu jest także możliwy, ale jego koszty będą znacznie wyższe.

4. Pokrycie dachu:

jeśli planujesz większość dachu wyposażyć w panele fotowoltaiczne, to warto rozważyć zastosowanie tańszej dachówki. Dobrze sprawdzi się, np. gont bitumiczy, który jest trwały, nie obciąża konstrukcji i można na nim umieścić instalację.

5. Specjaliści:

należy pamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej to duża inwestycja, dlatego chcemy, żeby szybko się zwróciła i służyła nam przez kolejne lata. Dlatego też watro wybrać firmę, która posiada wykwalifikowanych pracowników. Jeśli kupimy panele od firmy, która specjalizuje się w ich montażu często możemy liczyć na darmową naprawę, a także złożyć reklamację.

 

Przedstawione elementy to jedynie kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Jednocześnie mają one ogromne znaczenie przy tego typu inwestycjach. Osoby, które planują montaż paneli fotowoltaicznych zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.