Jeśli planujesz budowę domu, to koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi standardami WT.

Zwłaszcza, że wraz z 01.01.2021 r. warunki techniczne jakie muszą spełniać domy ulegną zmianie, a obecnie obowiązujące WT 2017 odejdzie w niepamięć. Mimo, że do zmiany pozostał jeszcze cały rok, już teraz warto pomyśleć o stworzeniu nieruchomości w standardzie WT 2021. O tym jaką formę ogrzewania wybrać, która jest najbardziej opłacalna, a także dlaczego warto budować nieruchomość w standardzie WT 2021 dowiecie się w dalszej części artykułu.

Od czego zacząć?

Na początku warto przyjrzeć się temu, jak wygląda aktualne prawo budowlane, a także jakie wytyczne obowiązują jeśli chodzi o energochłonność obiektów.
WT 2021 to zmiana, która ma na celu zmniejszenie zużycia energii zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach instytucji publicznych. Jej wprowadzenie stanowi następstwo proekologicznej polityki UE, której celem jest doprowadzenie do stanu, w którym wszystkie nieruchomości będą miały zerowy poziom zużycia energii.

Co się zmieni?

Cały standard WT 2021 dotyczy dwóch elementów, a mianowicie ma na celu modernizację kotłów grzewczych, a także ograniczenie zużycia energii przez mieszkańców. Zgodnie z tymi założeniami, każdy budynek mieszkalny wybudowany po 01.01.2021 r. nie może przekroczyć określonego poziomu współczynnika zużycia energii (Ep), który dla domów jednorodzinnych przed zmianą wynosił 95 Ep, natomiast w 2021 roku zostanie zmniejszony do 70 Ep.

Liczba Ep to całkowita suma energii jaka może zostać zużyta przez domowników łącznie - na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, ale również na oświetlenie i podgrzewanie wody. Wskaźnik ten jest pomnożony przez współczynnik nakładu energii, więc nie jest miarodajnym wskaźnikiem faktycznego jej zużycia. Daje przybliżony obraz kosztu, który po zastosowaniu Odnawialnych Źródeł Energii znacznie się obniża.

Zmiany będą dotyczyły również współczynnika przenikania ciepła (U), który jest regularnie zmniejszany już od kilku lat. Współczynnik ten pozawala określić jaka ilość ciepła ucieka z wnętrza budynku na zewnątrz. Obecnie dla domu, nie może przekraczać on 0,32 W/m2K, a w 2021 r. nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K. Ten sam współczynnik zostanie również zmniejszony do 0,9 W/m2K dla okien oraz drzwi balkonowych, a także do 1,1 W/m2K dla okien dachowych. Co ciekawe, wiele firm powoli przygotowuje konsumentów do tych zmian, proponując okna o współczynniku U = 0,7 W/m2K.

Co oznacza wprowadzenie takich przepisów dla inwestorów?

Przede wszystkim dostosować się do nich będą musiały osoby, które będą chciały uzyskać pozwolenie na budowę. Jednak obejmą one też inwestorów, którzy nie sfinalizowali formalności odnośnie projektu przed 2021 rokiem. Oznacza to, że nawet jeśli projekt został stworzony na podstawie starych wymagań, będzie musiał zostać zmieniony tak, aby był zgodny z nowymi. Takie same wymagania dotyczą również budynków rozbudowywanych i modernizowanych po 01.01.2021 roku.

Jak stworzyć taki dom?

Przede wszystkim powinien mieć on formę prostej bryły, dzięki czemu uda się zminimalizować ryzyko powstania mostków ciepłowniczych, a co za tym idzie zmniejszyć straty ciepła do minimum. Zarówno dom parterowy, jak i piętrowy może być energooszczędny. Najważniejszym elementem jest jednak zastosowanie odpowiedniej izolacji oraz ekologicznego zasilania. Aby dom spełniał standardy WT 2021 musi korzystać z odnawialnego źródła energii.

Ogromne znaczenie ma również odpowiednio dopasowana do potrzeb izolacja, o której z założenia mówi się, że im grubsza tym lepsza, jednak nie zawsze ta reguła się sprawdza. Wybierając izolację do obiektu spełniając warunki WT 2021 najlepiej wybrać taką, której grubość będzie wynosiła około 18 cm.

Poza właściwą formą i materiałem izolacyjnym, warto zwrócić uwagę również na wentylację. Rekuperatory cieszą się coraz większą popularnością, jednak poziom ich wydajności w dużym stopniu zależy od standardu, jaki posiada budynek. Jeśli odpowiednie normy nie są spełnione, to niestety rekuperator nie zapewni nam oszczędności.

Jaką formę ogrzewania można zastosować w domu wybudowanym w standardzie WT 2021? 

1. POMPA CIEPŁA

to urządzenia, które uważane są za jedne z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych form ogrzewania nieruchomości. Mimo tego, że zasilane są na prąd to ich długotrwałe użytkowanie szybko się zwraca. Energia, którą wytwarzają jest pozbawiona spalin oraz jakichkolwiek innych zanieczyszczeń. Co więcej, w odróżnieniu od pozostałych form ogrzewania tej nie trzeba kontrolować, ani regulować. Są to jednak urządzenia o dość skomplikowanej budowie a ich montaż wiąże się z większą inwestycją.

2. KOTŁY KONDENSACYJNE

w odróżnieniu od tradycyjnych nie wytwarzają smogu, są również tańsze niż pompy ciepła, jednocześnie ich eksploatacja jest droższa. Co więcej, urządzenia te podczas swojej pracy wykorzystują paliwo nieodnawialne, przez co prawdopodobnie za kilka lat również zostaną wycofane z obiegu.

3. OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE

przez długi czas wielu osobom wydawało się nieopłacalne, jednak już tak nie jest. Posiada ono wiele zalet, przede wszystkim jest bezpieczne (brak ryzyka zatruciem)i wygodne dla użytkowników. Takie ogrzewanie daje również wiele możliwości ze względu na różnorodne rozwiązania. Do wyboru jest ogrzewanie elektryczne:

- Akumulacyjne: którego działanie polega na gromadzeniu w piecu przez noc dużej ilości ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na duże oszczędności, ponieważ wtedy magazynowana energia jest najtańsza. Zgromadzone ciepło uwalnia się przez cały dzień ogrzewając pomieszczenie.

- Konwekcyjne: sprawdzą się przy ogrzewaniu pojedynczych pomieszczeń. Ich działanie opiera się na wykorzystywaniu energii elektrycznej, która przekształcana jest w ciepło. W wygodny i ekologiczny sposób dogrzeją pomieszczenie użytkowe.

- Podłogowe i sufitowe / ścienne z zastosowaniem np. Folii grzewczych sprawdzi się w domach z dobrą izolacją i odpowiednio uszczelnionymi drzwiami i oknami. Ogrzewanie Foliami grzewczymi jest ekonomiczne ponieważ mamy do czynienia z ogrzewaniem powierzchniowym- niskotemperaturowym, co oznacza mniejsze zużycie energii. Można swobodnie sterować każdym pomieszczeniem oddzielnie, co generuje tez duże oszczędności. Nakład inwestycyjny jest stosunkowo niski w porównaniu do pozostałych systemów grzewczych.

Dodatkowym a zarazem największym plusem ogrzewania elektrycznego jest fakt iż możemy ograniczyć rachunki za energię elektryczną do blisko 0zł dokładającnstalację Fotowoltaiczną, co nie jest możliwe przy zastosowaniu ogrzewania na paliwo stałe.

Jak widać dom stworzony w standardzie WT 2021 wcale nie ogranicza właścicieli, a wręcz przeciwnie daje im różnorodne możliwości jeśli chodzi o budowę i ogrzewanie. Co więcej oferuje rozwiązania, które znacznie ułatwiają codzienne życie domowników. Warto pamiętać, że taka nieruchomość to inwestycja, która zwróci się w ciągu kilku lat. Obecnie wykorzystywane paliwa są nieekologiczne, a ich ceny wzrastają, dlatego już teraz lepiej pomyśleć o przyszłości.