Ogrzewanie elektryczne

 

Wiele gospodarstw domowych decyduje się aby ogrzewać dom prądem, i wybiera takie rozwiązania jak ogrzewanie podczerwienią poprzez kable grzejne, folie grzewcze czy promienniki podczerwieni ale też piece indukcyjne i inne.


Dlaczego ogrzewanie elektryczne może być korzystne ?


Powodów jest kilka, oto najważniejsze:


Po pierwsze wygoda- to jeden z niewielu systemów grzewczych, który jest praktycznie całkiem bezobsługowy. Ustawiamy temperaturę i tyle. Nie interesują nas serwisy, konserwacje takie jak czyszczenie pieca, sprawdzanie bezpieczeństwa instalacji gazowych, „polowanie” na opał i jego składowanie.

 
Po drugie wysoka sprawność systemów elektrycznych na podczerwień, 100% energii elektrycznej zamieniane jest na ciepło w przeciwieństwie do ogrzewania wodnego.

 
Po trzecie sterowanie- możliwość dokładnego sterowania temperaturą. W każdym pomieszczeniu możemy oddzielnie zarządzać ciepłem z wysoką dokładnością, przez co oszczędzamy.

 

Po czwarte niezależność- prąd możemy wyprodukować sami z instalacji fotowoltaicznej i zgromadzone nadwyżki przeznaczyć na ogrzewanie. Gazu,węgla czy oleju nie wyprodukujemy więc zawsze będziemy uzależnieni od dostępności i cen na rynku.

 
Po piąte dopłaty- jest to efektywniejsze i bardziej ekologiczne źródło ogrzewania od węgla czy oleju więc możemy otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania. Na tą chwilę z Programu Czyste Powietrze możemy otrzymać na wymianę ogrzewania 3tyś zł oraz odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

 
Po szóste cena- niska cena inwestycji. Ogrzewanie elektryczne dla 100m domu zakupimy już za kilkanaście tyś wraz z montażem.

 

 

Ogrzewanie elektryczne w nowym domu

 


Obecnie najczęściej buduje się domy o małej powierzchni użytkowej do 120 m. Nowo powstające budynki muszą odpowiadać warunkom technicznym WT 2021, co oznacza że muszą spełniać pewien standard energetyczny- być odpowiednio ocieplone. W związku z tym ilość energii cieplnej jaką musimy dostarczyć do domu wybudowanego zgodnie z tymi wytycznym mieści się w granicach 60-50 kwh/ m2.  Ogrzewanie elektryczne w takim domu nie zużyje zatem zbyt dużo energii.

 


Warto przyjrzeć się kosztom inwestycji w źródło ciepła

 


Ogrzewanie wodne podłogowe to koszt ok 250zł /m materiału z montażem, co daje nam ok 30 tyś zł w domu o powierzchni 120m. Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła to koszt urządzenia z montażem wyniesie ok 40 tyś zł. Dodatkowo fotowoltaika 6 KW, to koszt ok 30 tyś zł.


Oczywiście możemy uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła z programu Moje ciepło w kwocie 7 tyś i 4 tyś na fotowoltaikę.


Całość wydatków na system grzewczy z pompą ciepła, po dopłatach wyniesie wówczas ok 88 tyś zł.

 

Ogrzewanie elektryczne w oparciu o kable grzejne na podczerwień wraz z fotowoltaiką w takim samym domu o powierzchni 120m to koszt ok 50 tys.


Należy również pamiętać że żywotność pompy ciepła to ok 10 lat, producenci dają gwarancje maksymalnie 3-5 letnią. Masowa produkcja pomp ciepła odpowiadająca ogromnemu zapotrzebowaniu w ostatnich latach sprawia że jakość tych urządzeń znacznie spadła, co może mieć również wpływ na długość ich pracy.


Ogrzewanie kablami grzejnymi czy też foliami grzewczymi jest dużo bardziej trwałe. Żywotność kabli grzejnych to 50 lat a gwarancje są ponad 20 letnie.


Podsumowując ogrzewanie elektryczne to opcja którą zdecydowanie należy wziąć pod uwagę budując dom. Warto zrobić rachunek ekonomiczny i rozważyć wszystkie za i przeciw. Fotowoltaika znacznie obniży koszty eksploatacji ogrzewania zarówno w przypadku pompy ciepła jak i innego ogrzewania prądem. Energia elektryczna jest medium, które możemy wyprodukować sami z instalacji fotowoltaicznej w przeciwieństwie do innych paliw takich jak gaz, węgiel czy olej.