Jak działa podczerwień?

Podczerwień – nazywana jest energią życia – wykorzystuje się ją w lecznictwie już od zarania.

Leczymy się podczerwienią nawet nieświadomie, gdy przykładamy dłoń na bolące miejsce, czy zasłaniając zmęczone oczy.

Leczenie dłońmi, które emitują właśnie promienie podczerwone, jest stosowane od wieków przez indyjskich joginów.

Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego był szeroko wykorzystywany przez chińską medycynę naturalną.

Jej dobroczynne właściwości znano już 3000 lat temu w Chinach, dokąd sięga tradycja leczenia dłońmi.

jak działa podczerwień

 

Promieniowania podczerwone na początku XIX wieku odkrył William Herschel.

W 1800 r. fizyk-astronom William Herschel umieścił termometr rtęciowy w widmie optycznym uzyskanym z pryzmatu. Eksperyment ten pozwolił mu zmierzyć ilość energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że termometr najbardziej rozgrzewa się, gdy znajdzie się na nieoświetlonym polu poniżej czerwonego koloru. Doszedł do wniosku, iż istnieje niewidzialne dla oka promieniowanie „podczerwone”, które transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali świetlnej.  Naukowo, promieniowanie podczerwone (IR) nazywane jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 780nm do 1mm. Dla porówniania promieniowanie światło widzlne emituje fale o długości  380-780 nm. 


Słońce jest największym emiterem podczerwieni Jeżeli owoce wystawione zostaną na promienie podczerwone o odpowiedniej długości fali,

wówczas szybciej dojrzewają stają się słodsze, zwiększa się w nich zawartość cukru. Fakt ten świadczy o cudownym wpływie tego promieniowania.

Podczerwień dociera do nas nie tylko ze Słońca.

Wiele istot (żywych) takich jak zwierzęta oraz nieożywionych jak gleba czy minerały) emituje, pod pewnymi warunkami, promienie będącymi „źródłem życia”.

Drób i wiele innych ptaków wysiaduje swoje jaja, z których następnie wykluwają się pisklęta.

W tym procesie wykorzystywane jest nie tylko ciepło ale i promieniowanie podczerwone, wytworzone przez ciała kur.

By każdy organizm posiadał takie właściwości, wcześniej musiał zaabsorbować „energię życia” ze słońca.

Aniony

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że minimalna ilość anionów w świeżym powietrzu wynosi 1000 szt./cm3.

Dlaczego to takie ważne?

Aniony są emitowane podczas ogrzewania podczerwienią. Są to molekuły z ładunkiem ujemnym. Dzięki czemu usuwają kurz z powietrza (oczyszczają, neutralizując nieprzyjemne zapachy), a także zapobiegają rozwojowi bakterii i wirusów naładowanych dodatnio więc unieszkodliwiają je.

Tak więc im więcej anionów w powietrzu, tym mniej w nim drobnoustrojów. Jakość powietrza niewątpliwie się poprawia co ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie.

Aniony także mają zdolność łatwego wnikania do żywego organizmu, zabijając tam bakterie i wirusy, oraz skutecznie hamują rozmnażanie bakterii anaerobowych i ograniczają ich przetrwanie.

Można zatem powiedzieć że Nasze zdrowie zależy bezpośrednio od ilości anionów w naszym otoczeniu.

Jeśli ich ilość w powietrzu spada poniżej 1000 szt./cm3, to źle się czujemy, jesteśmy słabi, zmęczeni, boli nas głowa.

W nowoczesnym budownictwie brakuje niestety anionów. Urządzenia elektroniczne, oświetlenie, system wentylacji i  materiały budowlane zwiększają obecność dodatnio naładowanych jonów (szkodliwych dla zdrowia). Przebywając długotrwale w takim otoczeniu możemy czuć się zmęczeni, rozdrażnieni.

Przy ogrzewaniu na podczerwień, nie wysychają (szczególnie zimą), błony śluzowe i naturalna ochrona organizmu przed przeziębieniami może być ponownie aktywowana.

A co z teoriami na temat szkodliwości podczerwieni ?
Daleka podczerwień a bliska

W technice grzewczej mamy do czynienia z daleką podczerwienią. Promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal między światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to  (FIR, od ang. far infrared), zakres 25−1000 μm.

Inaczej mówiąc podczerwień daleka jest promieniowaniem, które łatwo pochłaniają cząstki wody, z których z kolei w większości składa się ciało człowieka - to aż 70%. To właśnie dlatego tak szybko odczuwamy skutki cieplne.

Podczerwień taka jest całkowicie bezpieczna dla człowieka wręcz dobroczynna co potwierdzają producenci paneli grzewczych różnymi badaniami.

Promieniowanie bliskiej podczerwieni (NIR, od ang. near infrared) to zakres 0,8−2,5 μm. Jest promieniowaniem, które w określonych dawkach może być szkodliwe.

Przykładem jest np. temperatura rozgrzanego żeliwa w odlewniach, które może nawet uszkodzić rogówkę poprzez poparzenie, także konieczne jest noszenie ochronnych masek.

Tego typu podczerwieni nie stosuje się w panelach bądź foliach grzewczych- nie wytrzymalibyśmy takiej temperatury zbyt długo. Do osiągnięcia tak zwanej "temperatury komfortu" stosujemy bezpieczne rozwiązania w oparciu o podczerwień daleką.

Ogrzewanie konwekcyjne kontra podczerwień


Proces ogrzewania konwekcyjnego wiąże się ze sporymi stratami energii, w związku z koniecznością zastosowania pośredniego nośnika energii np. piec przy pomocy paliwa stałego przekazuje energię na wodę w obiegu, która rozprowadzona jest w kaloryferach.

Co więcej, kaloryfery ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, skutkiem czego mamy do czynienia z "bańką ciepłego powietrza" pod sufitem, natomiast w strefie przebywania czyli na wysokości 1-1,5m temperatura jest niższa niż oczekiwana. Temperatura zadana musi być zatem dużo wyższa aby odczuć komfort grzania co wiąże się z dodatkową stratą energii.

Ogrzewanie płaszczyznowe okazuje się być dużo tańsze w eksploatacji jaki i w montażu, 
nawet zważywszy na fakt, iż źródłem ogrzewania jest prąd (promienniki podczerwieni) 

To oczywiste, że jednostka energii elektrycznej kosztuje więcej od jednostki gazu – wystarczy jedynie zwrócić uwagę, że do każdego pomieszczenia należy wprowadzić tyle energii cieplnej ile z niego „ucieka”. Dlatego, żeby odczuwać komfort cieplny przy ogrzewaniu konwekcyjnym, tej energii musimy zużyć dużo więcej w zdecydowanie dłuższym odcinku czasu.

Promienniki emitujące podczerwień, najpierw ogrzewają wszelkie obiekty w pomieszczeniu, które wtórnie ogrzewają powietrze.

Innymi słowy, czas i ilość energii wprowadzonej do systemu grzewczego jest kilkakrotnie niższa, co bezpośrednio przekłada się zarówno na rachunek za prąd jak i komfort termiczny, nawet przy niższych temperaturach.

W pomieszczeniach panuje przyjazny mikroklimat i niewysuszone powietrze.


folie grzewcze Red Snake podczerwień

Sprawdź ofertę ogrzewania podczerwienią dla siebie!

Kalkulator

 

Zastosowanie ogrzewania podczerwienią

O tym, że jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych grzejników przekonało się już wiele osób. Ogrzewanie podczerwienią ma bowiem wiele zalet, głownie dlatego, że jest ono bardzo wydajne, ponieważ nie podgrzewa powietrza tylko znajdujące się w danym pomieszczeniu elementy (meble, ściany itp.), które następnie oddają energię i tym samym zapewniają optymalną temperaturę.

Urządzenia grzewcze - rodzaje

Do ogrzewania podczerwienią można wykorzystać panele, które są najczęściej wybieraną formą grzewczą, ale również promienniki ciepła.

1. Panele grzewcze

pozwalają utrzymywać konkretną temperaturę na całej przestrzeni, którą można wygodnie kontrolować przy pomocy termostatu. W związku z tym, sprawdzą się, m.in. w mieszkaniach i gabinetach, ale także biurach, warsztatach oraz halach.

2. Promienniki podczerwieni

charakteryzuje wysoka wydajność, głównie dlatego, że przechodzi ona przez przestrzeń bez strat. Oznacza to, że energia dociera bezpośrednio do przedmiotów oraz osób znajdujących się w jej zasięgu. Zalety te sprawiają, że doskonale sprawdzi się jako forma ogrzewania w dużych pomieszczeniach, ale także może być wykorzystywana również na dworze, np. w ogrodzie lub na tarasie.

3. Folie grzewcze, Kable grzejne

promiennikiem podczerwieni staje się okładzina, pod którą zamontowane są folie grzewcze lub kable grzejne. Promiennikiem może stać się wówczas podłoga, ściana lub sufit. Tego typu ogrzewanie nazywamy płaszczyznowym. Pozwala zaoszczędzić energię dzięki niskotemperaturowemu działaniu. Zaletą jest też równomierne rozprowadzenie temperatury.

Inne formy zastosowania ogrzewania podczerwienią

Doskonale sprawdzą się w zakładach pracy, gdzie zapewnią zatrudnionym osobom odpowiednią temperaturę podczas pracy, bez konieczności czekania, aż nagrzane zostanie całe pomieszczenie. Coraz częściej stosowane są także w gastronomii, promienniki podczerwieni można zastosować, np. w restauracyjnych ogródkach, gdzie zapewnią Gościom ciepło i komfort podczas jedzenia.

Jak dobierać moc paneli grzewczych na podczerwień w domu?

Istnieje kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne, jeśli chodzi o dobór mocy paneli grzewczych na podczerwień. Dlatego wybierając je należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

1. Temperaturę: 

chodzi tu oczywiście o minimalną temperaturę jaka jest konieczna do ogrzania wnętrza w okresie grzewczym.

2. Nieruchomość:

przede wszystkim należy sprawdzić czy Twój dom ma odpowiednią izolację, a następnie oszacować jego zapotrzebowanie na ciepło, które w dużej mierze będzie zależało od liczby okien, rodzaju dachu czy też ścian zewnętrznych.

3. Kubaturę budynku:

czyli najprościej mówiąc jego objętość oraz wielkość pomieszczeń, które wymagają ogrzania.

4. Dodatkowe źródła ciepła:

należy sprawdzić czy w budynku znajduje się już jakieś ogrzewanie uzupełniające to podstawowe.

Wybór paneli grzewczych na podczerwień to doskonała forma ogrzewania dla osób, które chcą do swojego domu przenieść trochę słońca. Ciepło, które emitują panele rozchodzi się po ścianach, podłogach i sufitach, dzięki czemu mury równo się ogrzewają, a po wyłączeniu paneli dalej oddają swoje ciepło. Już jeden panel oddający ciepło jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenie o wielkości do 10 m2.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem ogrzewania na podczerwień w swoim domu, to musisz wiedzieć jakie wybrać, aby było ono najkorzystniejsze. Dlatego też poniżej przedstawiamy trzy podstawowe rodzaje, które znacznie ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Możemy podzielić je na:

1. Krótkofalowe:

krótka fala powoduje, że ciepło jest emitowane bardzo intensywnie. Należy jednak pamiętać, że panel emitujący takie wiązki będzie świecił bardzo mocno, co może negatywnie wpływać na komfort użytkowników. Jednocześnie na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń krótkofalowych, zmniejszających intensywność wytwarzanego światła. Takie rozwiązanie sprawia, że promienie nie świecą już tak mocno. Modele te dobrze sprawdzają się do ogrzewania dużych przestrzeni.

2. Średniofalowe:

emitują niewielką ilość światła i średnią ilość ciepła. Najczęściej wykorzystywane jest do ogrzewania konkretnych stref.

3. Długofalowe:

w przeciwieństwie do modeli krótkofalowych nie wytwarzają uciążliwego światła, jednocześnie emitują również dużo mniej ciepła. Sprawdzą się jako ogrzewanie uzupełniające.

 

Jak widać na rynku dostępne są różne rodzaje ogrzewania na podczerwień, wśród których z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie.

Zalety ogrzewania podczerwienią

1. Doskonale sprawdzi się w domach alergików, ponieważ umożliwia cyrkulację powietrza i niweluje unoszący się w powietrzu kurz.

2. Energooszczędność.  Zużycie tylko niezbędnej energii elektrycznej, która nie jest marnowana do ogrzewania powietrza.

3. Wysoka sprawność. Krótki czas oczekiwania na uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.

4. Oszczędność czasu i miejsca, których nie trzeba przeznaczać na zakup, dowóz i przechowywanie opału.

5. Długie i bezawaryjne funkcjonowanie.

Jak widać podczerwień ma wiele zalet, które można dobrze wykorzystać w mieszkaniu. Taka inwestycja szybko się zwróci i będzie doskonale służyć przez wiele lat, zapewniając domownikom odpowiedni poziom ciepła.