1. Okna w budownictwie pasywnym
Mimo, że stanowią tylko jeden z elementów podczas tworzenia domu to mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o jego energooszczędność. Okna w budownictwie pasywnym, muszą posiadać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, tylko w ten sposób można ograniczyć jego straty do minimum.
Okna to element przez, który ucieka z domu największa ilość ciepła, mimo tego, że najczęściej zajmują one dużo mniejszą powierzchnie niż ściany, to straty cieplne jakie powodują mogą być nawet 5 razy większe.
2. Rodzaje i parametry okien w budownictwie pasywnym
Szeroki wybór tego typu produktów sprawia, że nie zawsze wiemy na co się zdecydować, dlatego poniżej przedstawiamy rodzaje dostępnych na rynku okien w budownictwie pasywnym.
Należą do nich między innymi modele pasywne:
1) Drewniane: których głębokość powinna być większa niż 88 milimetrów, ale mniejsza niż 120 mm. Modele te powinny posiadać również uszczelki zabezpieczające przed przenikaniem wody.
- zalety: są eleganckie, a dzięki odpowiedniej izolacji również dźwiękoszczelne i energooszczędne,
- wady: są dużo droższe od skrzydeł wykonanych z PCV,
2) PCV: w celu zapewnienie odpowiedniej izolacji powinny posiadać sześć lub więcej komór wewnętrznych.
- zalety: ich cena jest najniższa spośród wszystkich tego typu skrzydeł, dobrze izolują hałas,
- wady: wyglądają mniej elegancko niż drewniane,
3) Aluminiowe: w celu zapewnienia odpowiedniej izolacji powinny składać się z trzech szyb.
- zalety: mogą mieć różne kształty,
- wady: wysoki koszt, mniejsza termoizolacyjność w porównaniu do skrzydeł wykonanych z PCV, drewna czy drewniano – aluminiowych.
4) Drewniano aluminiowe: skrzydła te tworzone są z drewna i dodatkowo wyposażone w okucie aluminiowe
- zalety: bardzo dobra energooszczędność, jak i dźwiękoszczelność, wytrzymałość,
- wady: wysoki koszt zakupu, w razie uszkodzenia profilu należy wymienić go na nowy,
Należy pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła w tego typu skrzydłach powinien być mniejszy niż 0,8 W/ m2K.
3. Pamiętaj, że:
- Coraz więcej producentów zajmuje się produkcją okien do obiektów pasywnych. Ich ceny różnią się najczęściej w zależności od materiału wykorzystanego do produkcji skrzydeł oraz montaż.
- Nawet jeśli wybierzemy okna o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, to jeśli nie zostaną one właściwie zamontowane ich parametry nie będą spełniać żadnych właściwości.
- Coraz częściej zamiast montażu tradycyjnego stosuje się montaż warstwowy, określany mianem ciepłego. Polega on na uszczelnieniu połączeń znajdujących się między oknami, a murem, dzięki czemu zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a co za tym idzie straty energii zostają maksymalnie ograniczone.