jak działa pompa ciepła zalety i wady

 

Pompa ciepła

Decydując się na budowę domu lub gruntowny remont obejmujący w szczególności wymianę co, najczęściej pierwsze kroki kierujemy do forum branżowych i czasopism, które pomogą nam poszerzyć wiedzę. Wszystko po to, aby dokonać mądrych wyborów, tak naprawdę na lata.

Faktem jest, że budownictwo zmierza w kierunku energooszczędności. Trend ten ma swoje solidne uzasadnienie środowiskowe, na temat którego nie trzeba się rozwodzić.
W każdym razie pojawiło się, na przestrzeni ostatniej dekady trochę „nowych”, energooszczędnych urządzeń, które z racji swojej nietradycyjnej technologii wzbudzają ciekawość ale i pewne obawy. Takim urządzeniem jest między innymi służąca do ogrzewania pompa ciepła.
W tym artykule wyjaśnimy jej działanie, zastosowanie oraz wady i zalety.

 

Jak działa pompa ciepła?

Najprościej rzecz ujmując jest to centralne urządzenie grzewcze zastępujące np. kocioł zasypowy, które działa tak jak lodówka tylko zamiast chłodzić – grzeje, a chłodne powietrze wyrzuca na zewnątrz.

Urządzenie posiada dwa źródła ciepła

1. woda w układzie podgrzana poprzez zasilanie elektryczne,

2. tzw dolne źródło, którym może być powietrze lub grunt. Proces ogrzewania następuje poprzez „przepompowanie” powietrza z dolnego źródła do górnego.

Najważniejsze elementy budowy urządzenia:

  • Czynnik chłodniczy- może nim być przykładowo glikol
  • Sprężarka- podnosi temperaturę czynnika poprzez podnoszenie jego ciśnienia
  • Parownik- tutaj czynnik chłodniczy przejmuje temperaturę dolnego źródła ciepła
  • Skraplacz- tutaj czynnik już w postaci gazowej skrapla się przekazując ciepło do wody
  • Zawór dławiący- zmniejsza ciśnienie czynnika-zamyka układ

 

 

schemat pompy ciepła, źródło: wikipedia


Co z energooszczędnością?

 
Jak sama nazwa wskazuje pompa nie wytwarza ciepła tylko przepompowuje- przenosi ciepło. Dodatkowo skutkiem pracy sprężarki powietrze jest jeszcze cieplejsze.

Przy optymalnym dobraniu urządzenia w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku, możemy liczyć na niskie rachunki za ogrzewanie. Co ważne, pompa ciepła jest w 100% ekologiczna- brak emisji spalin.


Jest to współczynnik wydajności pompy ciepła. Oznacza to stosunek wytworzonego ciepła do zużytej energii. Im wyższa wartość współczynnika, tym większa klasa energooszczędności

 

Pompa powietrzna vs pompa gruntowa

W naszym regionie bardziej opłacalna ze względu na koszty eksploatacji jest pompa gruntowa – gruntowy wymiennik ciepła. Jest tak ponieważ podczas mrozów wyższa temperatura od powietrza panuje pod ziemią.

Urządzenie nie będzie potrzebowało zatem zbyt wiele energii elektrycznej do wspomagania, co przełoży się na bardzo niskie rachunki za ogrzewanie.

Minusem gruntowej pompy ciepła jest jej cena montażu i koszty odwiertów, ich suma potrafi przekroczyć 100 tys zł (dom 200m2). Tańszym inwestycyjnie rozwiązaniem jest pompa powietrze-woda ze względu na dość łatwy montaż.

Koszty eksploatacji nie będą jednak tak niskie ponieważ średnio poniżej -10stC załączać się będzie grzałka elektryczna, która będzie musiała ogrzać wodę w układzie.

 

Punkt biwalentny

Kluczowym w optymalnej wydajności urządzenia jest określenie punktu biwalencji. Jest temperatura, poniżej której załączy się grzałka elektryczna.

Wartość ta ustalana jest między innymi na podstawie strefy klimatycznej i zapotrzebowania na ciepło budynku. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe dobranie mocy pompy ciepła. Tylko wówczas pompa będzie urządzeniem o faktycznie niskim poborze energii elektrycznej.

Często w ramach oszczędności na etapie inwestycji dobierana jest niższa moc urządzeń grzewczych. W przypadku pompy ciepła wiąże się to z ryzykiem zbyt wczesnego osiągnięcia punktu biwalncji co z kolei wpłynie na większy pobór prądu podczas eksploatacji.

 


POMPA CIEPŁA

 
ZALETY
WADY
Energooszczędność- niski pobór energii elektrycznej, średnio o 60% w porównaniu do pieca elektrycznego innego typu Cena- waha się w przedziale od 30 tys. zł za powietrzną pompę do 60-80 tys. zł za pompę gruntową. (cena bez instalacji co: podłogówka, grzejniki)
Bezpieczeństwo- nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia Dość skomplikowana budowa urządzenia- awaryjność sprężarek przy niższej i średniej klasy pompach.
Ekologia- brak emisji spalin Poziom hałasu- dla niektórych może być uciążliwy
Wygoda- system bezobsługowy Maksymalna temperatura podgrzanej wody w większości pomp nie przekracza 60 stopni. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich grzejników lub ogrzewania podłogowego aby system był wydajny.

 

Podsumowanie

 

Jak każde rozwiązanie pompa ciepła ma swoje plusy i minusy , które mają wpływ na podjęcie decyzji o jej zakupie. Przy wyborze najlepszego źródła ciepła dla swojego domu na pewno warto przyjrzeć się pompie ciepła.

 

Co ważne, jest to urządzenie, które możemy zasilać energią wyprodukowaną z własnej instalacji fotowoltaicznej i tym samym korzystać z darmowego ogrzewania.

 

Pompa ciepła -oferta

Pompa ciepła - jaką mam alternatywę?

Zapytaj o wycenę montażu pompy ciepła