Pompa ciepła w starym domu – czy się opłaca?

Nieefektywna praca, wysokie koszty i negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wreszcie można o tym zapomnieć, przeprowadzając modernizację istniejącego systemu grzewczego. Jaki nowy i korzystniejszy sposób ogrzewania wybrać? Odpowiedzią jest pompa ciepła. W starym domu przynosi wiele długotrwałych korzyści. Sprawdź, dlaczego to się opłaca.

Modernizacja systemu. Pompa ciepła w starym domu

Właściciele budynków mieszkalnych o długiej historii wiedzą, ile kosztuje ich ogrzewanie za pomocą starego systemu grzewczego. Ponoszone na co dzień koszty to nie tylko wydatki na rachunki, ale także poświęcenie czasu i sił. Rozwiązaniem, które pozwala połączyć zalety o charakterze ekonomicznym z realnymi korzyściami z użytkowania, jest pompa ciepła.

Innowacyjne technologie opierające się na odnawialnych źródłach ciepła to dziś atrakcyjna i w pełni opłacalna alternatywa nie tylko dla osób zamieszkujących nowe budynki. Z wszelkich walorów nowoczesnych urządzeń do ogrzewania korzystają właściciele domów budowanych kilkadziesiąt lat temu. Jak jednak zaplanować montaż pompy ciepła w starym domu, żeby móc w pełni cieszyć się z podjętej decyzji?

Przed wymianą źródła ciepła najlepiej wykonać kompletną termomodernizację budynku, aby zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię cieplną. W zależności od stanu oraz specyfiki domu prace mogą obejmować np. ocieplenie ścian i wymianę wysłużonych okien i drzwi. Te dwa elementy, czyli termomodernizacja i wymiana systemu grzewczego, dopiero zestawione razem przynoszą najlepsze rezultaty.

Główne korzyści z ogrzewania pompą ciepła wysokotemperaturową

Dlaczego pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie dla starego budynku? Co tak naprawdę zyskują osoby, które zdecydowały się na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na takie urządzenie jak pompa ciepła wysokotemperaturowa?

W przypadku obiektów budowanych wiele lat temu można być niemal pewnym, że miejsce wokół nich zostało już wykorzystane. By zamontować powietrzną pompę ciepłą, nie trzeba jednak przeprowadzać skomplikowanych robót ziemnych oraz dysponować nieograniczoną wolną przestrzenią.

Jakie główne korzyści dostarcza ogrzewanie wysokotemperaturową pompą ciepła? Są to przede wszystkim:

  • obniżka wydatków na rachunki,
  • wysoki komfort użytkowania,
  • oszczędność czasu i sił,
  • większe bezpieczeństwo domowników.

Warto pamiętać, że wybór nowoczesnego systemu grzewczego pozwala jego właścicielowi na czynne uczestnictwo w zahamowaniu negatywnych zmian zachodzących w środowisku. Pompa ciepła nie zanieczyszcza powietrza i nie generuje szkodliwych substancji.

Kiedy zwrócą się koszty zakupu pompy ciepła do domu?

Nowe warunki techniczne obowiązujące od początku 2021 roku dotyczą m.in. wykorzystania odnawialnych, ekologicznych źródeł ciepła zarówno w nowych budynkach, jak i tych starych, ale modernizowanych. Energooszczędne budownictwo to zatem nie odległa przyszłość, lecz zestaw już realizujących się pozytywnych zmian, których częścią może stać się każdy z nas.

Urządzenie takie jak pompa ciepła w starym domu to w pełni opłacalny wybór, jednak pod warunkiem, że przed jej doborem zostaną przeanalizowane dotychczasowe instalacje, a także wykonane niezbędne prace termomodernizacyjne. Kiedy inwestycja z zakupu pompy się zwróci? Zależy to m.in. od konstrukcji budynku, przyzwyczajeń domowników, wysokości poniesionych kosztów i uzyskanych parametrów.

W oszacowaniu realnych zwrotów z inwestycji np. przy uwzględnieniu kosztu pompy ciepła do domu 100 m2 (150 m2, 200 m2) i fotowoltaiki, pomogą specjaliści realizujący projekty w już wybudowanych domach i innych obiektach. Zapraszamy do skorzystania z wiedzy oraz doświadczenia naszego zespołu – chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy Ci cieszyć się ciepłym, bezpiecznym i oszczędnym domem.

Folie grzewcze

Klimatyzacja