Czym się różnią Folie grzewcze od kabli grzewczych czy mat grzewczych, Co wybrać?

Folie grzewcze czy kable grzewcze

 

W ostatnim czasie pojawiło się na rynku wiele produktów przeznaczonych do ogrzewania elektrycznego. Jednym z najpopularniejszych stało się ogrzewanie podłogowe, ponieważ daje wyjątkowy komfort użytkowania a ponadto jest bardziej energooszczędne w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi. Ogromną zaletą jest również fakt, że takiego ogrzewania po prostu nie widać, a co za tym idzie mamy pełną dowolność przy aranżacji wnętrz.

 

Większość produktów wykończeniowych podłóg bez problemu nadaje się do ogrzewania podłogowego. Są nimi np. panele laminowane, winylowe, deska warstwowa czy ceramika, wykładziny z tworzyw sztucznych.

Podłoga pod ogrzewanie podłogowe oprócz tego, że powinna być wykonana z materiałów odpornych na podwyższone temperatury to musi mieć możliwie jak najniższy opór cieplny (R) czyli najprościej rzecz ujmując podłoga ma dobrze przepuszczać ciepło.

Parametry te można sprawdzić w karcie produktu. Przykładowo lita deska, dywan wełniany czy też korek mają wysoki opór cieplny więc w pomieszczeniu z takim wykończeniem podłogi nagrzewanie będzie utrudnione a dodatkowo będzie niekorzystnie wpływało na materiał np deska będzie się wysuszać.

 

Co lepsze folie grzewcze czy kable?

Różnorodność produktów do ogrzewania elektrycznego podłogowego jest spowodowana głównie sposobem ich montażu.

 

Folie grzewcze – w postaci cienkiego wytrzymałego materiału, gdzie elementem grzewczym jest sprasowane włókno węglowe. Folie grzewcze przeznaczone są do montażu pod podłogi pływające typu panele, deska warstwowa lub do montażu w suficie pod zabudowę z płyt kartonowo- gipsowych. Czasami można spotkać folie montowane w wylewce natomiast nie jest to zalecane ze względu na brak fabrycznych połączeń przewodów, które są izolowane podczas montażu.

Kable grzejne- Jest to wzmocniony drut oporowy o szczelnej izolacji. Kable grzewcze przeznaczone są do montażu w wylewce. Rozkładane są bezpośrednio na warstwie ocieplenia i zalewane betonem lub anhydrytem. Takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane w domach nowobudowanych. Jest tańsze inwestycyjnie niż folie grzewcze.

Maty grzewcze – Jest to drut oporowy rozwinięty na siatce. Jest produktem o nieco słabszych parametrach wytrzymałościowych niż kable grzewcze, dlatego zaleca się stosowanie jedynie bezpośrednio pod płytki ceramiczne, na wylewkę. Maty grzewcze najczęściej wybierane są do pojedynczych pomieszczeń takich jak łazienki, korytarze w blokach lub kamienicach.

 

Zapytaj o wycenę

 

 

Jeśli chodzi o efektywność powyższych urządzeń, to jest ona bardzo zbliżona zarówno, jeśli chodzi o folie grzewcze, kable grzejne czy też maty. We wszystkich przypadkach ogrzewanie jest powierzchniowe i niskotemperaturowe. Tak więc podłoga staje się promiennikiem podczerwieni, który energooszczędnie ogrzewa pomieszczenie.

Na rynku występują jeszcze maty grzewcze do stosowania pod panele oraz kable grzewcze przeznaczone do systemów przeciwoblodzeniowych np. do rur i rynien.

 

Każdorazowo przy wyborze odpowiedniego produktu warto porozmawiać z instalatorem lub producentem aby rozwiać wszystkie wątpliwości i bezpiecznie użytkować ogrzewanie podłogowe.

 

 

Ogrzewanie elektryczne- czy warto?

Ogrzewanie podczerwienią jak działa?