Zużycie energii do ogrzewania przez budynki jest bezpośrednio uzależnione od jego energochłonności. Wyobraźmy sobie że mamy naczynie na wodę, które jest nieszczelne. Aby utrzymać ten sam poziom wody będziemy musieli dolewać jej dokładnie tyle ile wypływa poprzez nieszczelność. Tak samo jest z ogrzewaniem - do budynku musimy dostarczyć tyle ciepła ile z niego ucieka aby utrzymać żądaną, komfortową temperaturę.

 Kluczowa więc do dobrania odpowiedniej mocy systemu grzewczego jest zatem wiedza o przegrodach budynku i ich szczelności. Znaczenie ma też metraż oraz ilość osób zamieszkujących budynek pod kątem przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W związku z powyższym nie  można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła w sezonie grzewczym. Możemy jednak przyjąć pewne szacunki rocznego zużycia energii elektrycznej na przykładach konkretnych budynków. 

Modelowy przykład kosztu ogrzewania pompą ciepła

Budynek mieszkalny 150 m2 wybudowany z gazobetonu

ocieplenie ścian: 15 cm styropian grafit

ocieplenie posadzki: 20 cm styropian xps

ocieplenie dachu: piana PUR 20cm

okna trzyszybowe

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła 

CWU 200l

Zapotrzebowanie na energię końcową Eu 50kwh/m2

Instalacja grzewcza podłogowa temperatura zasilania 35 stopni C

Pompa ciepła powietrze-woda Rotenso Aqami typu split o mocy 6KW Gwarancja na całe urządzenie 5 lat, funkcja grzania do -25 stopni C, sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej

SCOP 4,95 - Sezonowa klasa efektywności energetycznej mierzona w przeciętnych warunkach klimatycznych.

Ile kosztuje pompa ciepła, czyli cena inwestycji w urządzenie: 35 000 zł 

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Szacowane roczne koszty ogrzewania pompą ciepła: 

ok 2 700 zł (przy założeniu ceny za 1kwh 0,70).

Opracowanie na podstawie średniej 3 podobnych budynków z sezonu 2020/2021.


Często największą obawą inwestorów jest koszt eksploatacji pompy zimą i tego ile prądu zużywa pompa ciepła. Oczywiście każdy przypadek jest inny i wymaga oddzielnej analizy. Wpływ na pobór energii ma wiele czynników od prawidłowego doboru urządzenia poprzez jego budowę oraz sposobu montażu. Każdorazowo należy przyjrzeć się wszystkim szczegółom.

 

Pompa ciepła w starym domu

Program Moje ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła