Ile prądu zużywa Pompa ciepła

 

Zużycie energii do ogrzewania przez budynki jest bezpośrednio uzależnione od jego energochłonności. Wyobraźmy sobie że mamy naczynie na wodę, które jest nieszczelne. Aby utrzymać ten sam poziom wody będziemy musieli dolewać jej dokładnie tyle ile wypływa poprzez nieszczelność. Tak samo jest z ogrzewaniem - do budynku musimy dostarczyć tyle ciepła ile z niego ucieka aby utrzymać żądaną, komfortową temperaturę.

 

 Kluczowa więc do dobrania odpowiedniej mocy systemu grzewczego jest zatem wiedza o przegrodach budynku i ich szczelności. Znaczenie ma też metraż oraz ilość osób zamieszkujących budynek pod kątem przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W związku z powyższym nie  można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła w sezonie grzewczym. Możemy jednak przyjąć pewne szacunki rocznego zużycia energii elektrycznej na przykładach konkretnych budynków. 

 

Modelowy przykład kosztu ogrzewania pompą ciepła

 

Aby dać pogląd na koszty ogrzewania pompą ciepła, musimy przyjąć pewne założenia dotyczące budynku, w którym pompa ciepła zostanie zamontowana oraz do jakiego rodzaju instalacji CO urządzenie będzie podłączone.

 

Budynek mieszkalny 150 m2 wybudowany z gazobetonu

ocieplenie ścian: 15 cm styropian grafit

ocieplenie posadzki: 20 cm styropian xps

ocieplenie dachu: piana PUR 20cm

okna trzyszybowe

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła / Rekuperacja

Zasobnik CWU 200l

Zapotrzebowanie na energię końcową budynku Eu 50kwh/m2

Instalacja grzewcza podłogowa temperatura zasilania 35 stopni C

Pompa ciepła powietrze-woda Rotenso Aqami typu split o mocy 6KW Gwarancja na całe urządzenie 5 lat, funkcja grzania do -25 stopni C, sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej

SCOP 4,95 - Sezonowa klasa efektywności energetycznej mierzona w przeciętnych warunkach klimatycznych.

Ile kosztuje pompa ciepła, czyli szacunkowa cena inwestycji w urządzenie wraz z montażem: 35 000 zł 

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

 

Szacowane roczne koszty ogrzewania pompą ciepła dla powyższego przykładu: 

ok 2 700 zł (przy założeniu ceny za 1kwh 0,70).

Opracowanie ma charakter poglądowy, a kalkulacje przeprowadzono na podstawie średniej zużycia energii 3 podobnych budynków z sezonu zimowego 2020/2021.

 

Co ma wpływ na koszty ogrzewania Pompą Ciepła?


Często największą obawą inwestorów jest koszt eksploatacji pompy zimą i tego ile prądu zużywa pompa ciepła. Oczywiście każdy przypadek jest inny i wymaga oddzielnej analizy. Wpływ na pobór energii ma wiele czynników od prawidłowego doboru urządzenia poprzez jego budowę oraz sposobu montażu. Ogromne znaczenie ma również energochłonność budynku oraz rodzaj i stan istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Każdorazowo należy przeanalizować wszystkie te aspekty aby móc oszacować ewentualne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła.

 

Pompa ciepła w starym domu

Program Moje ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła