Jak dobrać pompę ciepła aby w domu było ciepło ? Lista pytań od Instalatora

Jak dobrać pompę ciepła?

 

Prawidłowy dobór pompy ciepła do budynku i preferencji jego mieszkańców jest niezmiernie ważny. To od tego zależy czy będzie nam ciepło i czy koszty ogrzewania pompą ciepła nie zrujnują naszego portfela.

 

Negatywne opnie na temat pomp ciepła jakie słyszy się wśród ich użytkowników wynikają najczęściej z faktu niepoprawnego doboru urządzenia. Pompa ciepła nie może być ani za mała ani przewymiarowana. Musi posiadać także odpowiednią charakterystykę pracy dopasowaną do budynku i instalacji, do której jest podłączona.


Pompa ciepła nie może zostać dobrana zatem „na oko”. Co raz częściej takie dobory kończą się sporem w sądzie a użytkownicy pozostają bez źródła ogrzewania i mają zszargane nerwy.

 


Jak zatem dobierana jest pompa ciepła?

 


Pierwszym czynnikiem jest zapotrzebowanie budynku na Energię Cieplną. W przypadku budynków powstających takie zapotrzebowanie wynika z urzędowego dokumentu, jakim jest Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dokument ten jest podsumowaniem kalkulacji izolacyjności i strat poszczególnych przegród budynku, których wynikiem są wskaźniki EP- energii pierwotnej, EK- Energii końcowej i EU= energii użytkowej powstającego budynku.


Energia użytkowa to parametr, który pozwala oszacować jaką moc na ogrzewanie danego budynku będziemy potrzebować. Następnie należy wziąć pod uwagę wydajność pompy w średnich temperaturach występujących w danym regionie oraz parametr SCOP (Seasonal Coefficient of Performance)czyli sezonowy współczynnik wydajności pompy ciepła  i na podstawie tych danych dobrać pompę do danego budynku. Oczywiście mówimy tu o warunkach projektowych.

Sprawa wygląda teoretycznie banalnie natomiast komplikuje się gdy projekt zaczynamy realizować i wprowadzamy drobne zmiany np. w sposobie montażu okien, wentylacji, instalacji grzewczej (podłogówka czy grzejniki), dodatkowe przeszklenia itd. Wszystko to ma wpływ na późniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną czy też parametry pracy pompy więc należy to wziąć pod uwagę i skorygować wskaźniki.

 


A jak dobrać pompę ciepła do istniejącego budynku?

 


Charakterystyka Energetyczna jest warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę od 2017 roku, a co z budynkami które powstały wcześniej? Modernizacja systemu grzewczego i wymiana kotła gazowego czy też węglowego na pompę ciepła wymaga szerszej analizy.


Najpewniejszym sposobem doboru urządzenia jet audyt OZC, to szczegółowy raport dotyczący zapotrzebowania budynku na energię. Podstawą obliczeń jest dokładny wywiad pozwalający ocenić budynek i wizja lokalna.

 

 

Oto lista pytań, które powinny zostać zadane przez Instalatora w celu prawidłowego doboru pompy ciepła:

 

  1. W jakim regionie budynek jest zlokalizowany- W Polsce występuje kilka stref klimatycznych, w których średnie temperatury minimalne i maksymalne różnią się od siebie. Inną moc pompy ciepła trzeba dobierać w Małopolsce i inną na Dolnym Śląsku.
  2. Rok budowy- Ta informacja daje ogólny pogląd na materiały użyte podczas budowy oraz rodzaju zabudowy.
  3. Jaka jest ilość osób zamieszkujących budynek- Pozwala odpowiednio dobrać zasobnik do ciepłej wody użytkowej
  4. Z czego zbudowany jest budynek- Materiał, z którego zbudowano budynek ma kluczowy wpływ na jego energochłonność
  5. Jaka jest powierzchnia ogrzewana w budynku- Pompa ciepła do domu 150 m użytkowych czy pompa ciepła do domu 180 m powierzchni ogrzewanej? Nie odizolowany garaż w bryle budynku pomimo tego że nie zalicza się do powierzchni użytkowej, powinien być zaliczany do powierzchni ogrzewanej.
  6. Czy i kiedy budynek był ocieplony, grubość ocieplenia i materiał: ściany, strop poddasza, dach, fundament- Materiały izolacyjne mają różne współczynniki przenikania ciepła. Współczynniki te zmieniają się również z czasem: inną właściwość izolacyjną będzie miała wełna mineralna zamontowana przed 10 laty niż ta sprzed roku.
  7. Jakie zamontowane są okna: iluszybowe, w którym roku montowane- Okna to po dachu część domu gdzie ciepła ucieka najwięcej. Bardzo ważnym czynnikiem jest sposób montażu okien: montaż w warstwie izolacji tzw ciepły montaż czy też tradycyjny -w ścianie.
  8. Jaki obecnie jest system grzewczy- Ocena obecnego systemu grzewczego jest bardzo ważna pod kątem późniejszego sposobu montażu pompy ciepła. Z reguły systemy grzewcze oparte na kotłach gazowych występują w układzie zamkniętym, a systemy grzewcze oparte na kotłach węglowych najczęściej są montowane w układach otwartych ze względu na brak możliwości zatrzymania temperatury przez odcięcie zasilania.
  9. Jakie było zużycie opału w poprzednich sezonach grzewczych- Pozwala oszacowywać zapotrzebowanie na energię cieplną i ewentualne straty.
  10. Jaka jest sprawność obecnego źródła ciepła- Sama informacja o zużyciu w tonach węgla czy kwh gazu nie wiele nam powie jeśli nie znamy sprawności kotła.
  11. Jakiego typu instalacja grzewcza (podłogówka/grzejniki)- Ta informacja jest decydująca jeśli chodzi o dobór parametru pracy pompy ciepła. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura zasilana jest dużo niższa niż w przypadku ogrzewania grzejnikami.
  12. Jaka jest temperatura na wyjściu z kotła- To kolejna wskazówka do oceny parametru temperatury pracy pompy ciepła.
  13. Jaka średnia temperatura jest utrzymywana w budynku- Parametr pracy źródła ciepła do przygotowania wody kotłowej w obiegu grzewczym zależy od tego ile ciepła nam z budynku ucieka i jaką temperaturę chcemy osiągać w pomieszczeniach. Z reguły wszystkie kalkulacje poboru energii pomp ciepła dotyczą temperatury 20 stopni w pokojach i 22 w łazienkach.

 

Większość producentów dysponuje profesjonalnym narzędziem doborowym, do którego dane z powyższego wywiadu są wprowadzane przez Instalatora aby wygenerować ofertę na konkretną pompę ciepła. Następnie przeprowadzana jest wizja lokalna kotłowni i dopiero wówczas możemy mówić o poprawnym dobraniu urządzenia.

Jeśli Instalator nie zadaje tych pytań i nie analizuje parametrów pracy pompy ciepła a dobiera urządzenie poglądowo to powinno wzbudzić naszą czujność.

Należy pamiętać o tym że pompy ciepła różnych producentów charakteryzują odmiennymi parametrami, tak więc przykładowo pompa ciepła 10kW jednego producenta, nie będzie tożsama z mocą pompy ciepła innego producenta. Producenci pomp ciepła udostępniają tabele wydajności urządzeń konkretnych modeli. Warto do nich zajrzeć i zweryfikować spadek wydajności urządzeń wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

 

Zapytaj o Dobór pompy ciepła przez naszych specjalistów

 

>>>>>Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła