Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła

Chcemy mieszkać w bezpiecznych, ciepłych i tanich w utrzymaniu domach oraz stosować w nich rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Projektując nowy budynek lub mając w planach modernizację istniejącego, troszczymy się obecnie nie tylko o samych siebie, ale i o naszą wspólną przyszłość. W połączeniu takich wartości pomagają nowoczesne urządzenia grzewcze, do których należy pompa ciepła. Jak działa, ile kosztuje i gdzie szukać wsparcia w jej wyborze – na te pytania odpowiadamy w kolejnych częściach tekstu.

Co to jest pompa ciepła i jakie rodzaje urządzeń wyróżniamy

Historia pomp ciepła splata się z wynalezieniem maszyny parowej oraz budową pierwszych maszyn chłodzących. Swoją nazwę zawdzięcza wykonywanej pracy – przepompowywaniu ciepła ze źródła dolnego do źródła górnego (odbiornika). Szukając odpowiedzi na pytanie – co to jest pompa ciepła, można napotkać liczne porównania do lodówki. Pompa pracuje podobnie jak lodówka, z tą różnicą, że grzeje, a chłodne powietrze pozostawia na zewnątrz.

Ze względu na źródło, z którego urządzenie będzie pobierać energię, wyróżnia się jego trzy rodzaje. Najpopularniejsza obecnie jest powietrzna pompa ciepła, lecz zdecydować można się również na pompę gruntową lub wodną. Każdy rodzaj pompy ma do zaoferowania swym użytkownikom wiele korzyści, ale pod warunkiem, że zostanie dobrany i włączony w projekt instalacji właściwie. W doborze typu urządzenia i jego mocy chętnie pomogą nasi specjaliści.

Jak działa pompa ciepła powietrzna – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o pracy urządzenia? Jak działa pompa ciepła powietrzna? Wykorzystuje ona darmową energię zawartą w powietrzu, a następnie przy jej pomocy ogrzewa budynek i przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Może pracować w szerokich zakresach temperatur. Nie wymaga obsługi ze strony domowników, zwiększając ich codzienny komfort.

Pompa ciepła należy do grupy nowoczesnych rozwiązań z zakresu OZE. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla kotłów gazowych czy węglowych. Można zestawić ją z fotowoltaiką i uzyskać dodatkowe oszczędności w zakresie ogrzewania oraz pozyskiwania energii elektrycznej. By dowiedzieć się więcej o realnych obniżkach kosztów dla swojego budynku, warto skorzystać z naszego doradztwa i przewidywanych kalkulacji.

Jak zatem widzisz, w odpowiedzi na pytanie, jak działa pompa ciepła, kryje się zestawienie korzyści wynikających z jej wyboru. To urządzenie można śmiało określić jako: ekologiczne, zapewniające wysoki komfort użytkowania przez cały rok, pracujące bezpiecznie i wydajnie oraz umożliwiające zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła i od czego zależą koszty

Czy wybór pompy ciepła wciąż będzie się opłacać? Przy wyliczeniach zwrotu z inwestycji na samym początku warto uwzględnić wydatek związany z zakupem takiego urządzenia. Na to, ile kosztuje pompa ciepła, wpływa wiele czynników. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i moc urządzenia grzewczego, typ instalacji, parametry budynku, sposób użytkowania wnętrz oraz połączenie z fotowoltaiką.

Planując budowę czy modernizację budynku, warto skorzystać z dostępnych możliwości na dofinansowanie, np. w formie ubiegania się o uzyskanie bezzwrotnej dotacji. Zachęcamy do śledzenia aktualności pojawiających się w sekcji Artykuły, gdzie informujemy o programach, które wspierają inwestycję w nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze.

Jeśli potrzebujesz pomocy w analizie czynników wpływających na koszt pracy pompy ciepła w Twoim budynku przez cały rok, możesz w dowolnej chwili skorzystać ze wsparcia naszych specjalistów.