Bez względu na to czy plan budowy wymarzonych czterech ścian istnieje tylko w Twojej głowie, czy może już na papierze powinieneś na bieżąco śledzić nie tylko zmieniające się prawo, ale również cennik usług oraz koszty materiałów.

Jak już pewnie udało Ci się zauważyć większość produktów w sklepach drożeje, podobnie jak coraz wyższy jest koszt budowy domu. Branża budowlana coraz bardziej się rozwija, a materiały oraz usługi drożeją.

Ile kosztuje wybudowanie domu?

W związku z nieustannym wzrostem cen na rynku przeanalizujemy ile w 2019 roku będzie kosztować budowa domu parterowego murowanego bez piwnicy, którego powierzchnia wynosi 100m2, a ile obiektu piętrowego murowanego bez piwnicy o powierzchni 140 m2. W porównaniu do roku poprzedniego. Koszty będą dotyczyły tworzenia domów do stanu zamkniętego.

Przede wszystkim w obu przypadkach należy wyznaczyć elementy, które zostaną uwzględnione w kosztach. Należy do nich:

  • Konstrukcja budynku: w jej kosztach należy uwzględnić fundamenty, ściany nośne, ściany działowe, kominy i wentylacje, strop, elewacje zewnętrzną,
  • Dach: w kosztach poza ogólną konstrukcją dachu, należy uwzględnić dodatki i wykończenia, docieplenie dachu oraz podbitkę okapu,
  • Stolarka zewnętrzna: okna i ich montaż, drzwi zewnętrzne z montażem, a także brama garażowa z montażem.

Decydując się na konstrukcję piętrową murowaną bez piwnicy należy dodatkowo do kosztów wchodzących w skład konstrukcji doliczyć jeszcze schody, balkon, a także podwieszany sufit.

Decydując się na budowę domu parterowego murowanego, bez piwnicy o powierzchni 100 m2 do stanu zamkniętego na wszystkie powyżej wymienione elementy, takie jak dach, konstrukcja, stolarka oraz robocizna w 2019r. wydamy około 157 tysięcy złotych.

Natomiast za konstrukcję piętrową murowaną, bez piwnicy o powierzchni 140 m2 uwzględniając w kosztach dodatkowo schody i balkony w 2019 roku zapłacimy około 175tysięcy.

Oznacza to, że budowa takich samych domów zarówno parterowego murowanego bez piwnicy o powierzchni 100 m2, jak i obiektu piętrowego murowanego bez piwnicy o powierzchni 140 m2 będzie droższa o około 7% od kosztów jakie należało przeznaczyć na utworzenie każdego z nich w roku poprzednim.

Skąd biorą się takie ceny?

Przede wszystkim w 2019 roku po raz kolejny wzrosły koszty usług. Za samo wykonanie ocieplenia w tym roku zapłacimy o 15% więcej podobnie za usługi murarskie 11% więcej, wzrosły też koszty wszystkich materiałów co ma ogromny wpływ na ostateczny koszt obiektu.

Przedstawione ceny zostały oszacowane z uwzględnieniem kosztów jakie należy ponieść na konstrukcje, dach, stolarkę zewnętrzną oraz wykończenie wnętrz do stanu zamkniętego, a także robociznę. Koszty te mogą różnić się od siebie w zależności od wybranego województwa, zatrudnionej firmy oraz jakości wybranych materiałów.

 

Czytaj więcej:

Jak ogrzewać dom drewniany?

Dom zeroenergetyczny