Dom to nie tylko budynek, w którym mieszkamy. To także najbliższe nam osoby i wyjątkowe rodzinne doświadczenia, jakie możemy z nimi dzielić. By utrzymać w domowym zaciszu tak przyjemną atmosferę, warto troszczyć się o relacje rodzinne oraz zadbać o bezpieczeństwo i komfort. W zapewnieniu wygody, spokoju pomaga ogrzewanie podłogowe elektryczne np. pod panelami lub płytkami. Co trzeba wiedzieć o tym rodzaju ogrzewania? Jakie realne korzyści oferuje domownikom? Tym często zadawanym pytaniom poświęcamy kolejne części tekstu.

Mechanizm działania ogrzewania podłogowego elektrycznego

Obniżka kosztów za ogrzewanie domu, troska o stan środowiska naturalnego, zmniejszenie liczby domowych obowiązków, a może otwartość na nowoczesne rozwiązania – co sprawia, że ogrzewanie elektryczne podłogowe zyskuje na popularności? Każdy z tych wyróżników można uznać za dobry powód, dla którego warto rozważyć wybór tego rodzaju ogrzewania. W gospodarstwach domowych i budynkach użyteczności publicznej może składać się z kabli lub folii grzejnych. Kable montowane są w dolnej części wylewki, równomiernie układane na całej powierzchni podłogi i zatapiane w drugiej warstwie wylewki. Ze względu na montaż pod wylewkę o ogrzewaniu kablami grzejnymi najlepiej pomyśleć na etapie prac projektowych.

Folie grzejne to z kolei optymalny wybór dla budynków remontowanych i modernizowanych, czy przy okazji przeprowadzania tylko renowacji podłóg w obiekcie. Są materiałami z cienką warstwą, a ich cała powierzchnia stanowi element grzejny. Montowane są bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi, na przykład pod panelami, płytkami lub parkietem. W tym przypadku montaż jest szybki i komfortowy. Folie można montować także na ścianach i na suficie. Zarówno kable grzejne, jak i folie grzewcze nagrzewają się w wyniku przepływu prądu, lecz wyróżniają się niskim zużyciem. W domach, mieszkaniach, biurach i innych budynkach taki rodzaj ogrzewania podłogowego elektrycznego może stać się jedynym źródłem ciepła lub systemem pomocniczym, wspierającym efektywność istniejącej już instalacji.

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego pod panele

Wiemy już, że montaż ogrzewania podłogowego przeprowadzić można w każdym budynku, zarówno tym dopiero planowanym do budowy, jak i modernizowanym. Dlaczego jednak ten rodzaj ogrzewania warto zaprosić do swoich domowych pieleszy? Co tak naprawdę można dzięki niemu zyskać? Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele, płytki albo parkiet jest tańsze w codziennej eksploatacji niż tradycyjne systemy. Pozwala na doskonały rozkład temperatur i ograniczanie różnic w różnych punktach pomieszczenia. Nie mamy strat ciepła, w całym wnętrzu panuje stała temperatura. W porównaniu do mieszkań ogrzewanych dzięki standardowej instalacji, wybierając ogrzewanie podłogowe, możemy ustawić niższą wartość i wciąż cieszyć się komfortem cieplnym. To z kolei generuje dodatkowe oszczędności.

Nie potrzebujemy zamawiać opału, przeprowadzać cyklicznych konserwacji i czyszczenia, a także inwestować w czujniki czadu i dymu. Kolejne oszczędności finansowe łączą się tutaj z oszczędnością wolnego czasu i wysiłku, gdyż ogrzewanie elektryczne jest bezobsługowe. Kable i folie grzejne wyróżniają się najwyższą jakością, niezawodnością i trwałością, dzięki czemu ryzyko awarii jest ograniczone do minimum, a żywotność systemu przewidziana na kilkadziesiąt lat. Dzięki temu rodzajowi ogrzewania zyskujemy w domu sporo przestrzeni – grzejniki przestają być nam potrzebne. Instalacja pozostaje niewidoczna i pracuje zupełnie cicho, przypomina o niej tylko przyjemne ciepło. To także lepszy wybór dla naszego komfortu i samopoczucia. Ogrzewanie nie wytwarza zanieczyszczeń i spalin, zachowuje dobrą jakość powietrza we wnętrzach, ogranicza unoszenie się kurzu i pyłków.

Ogrzewanie podłogowe – cena, montaż i pomoc w wyborze

Na zakończenie jeszcze jedna ważna kwestia, czyli ile to wszystko będzie kosztowało. Cena ogrzewania podłogowego z kablami grzejnymi lub folią grzewczą zależy między innymi od powierzchni, parametrów cieplnych budynku, systemu grzewczego i dostępności rozwiązań generujących dodatkowe oszczędności. Ważną rolę odgrywa instalacja fotowoltaiczna, gdyż dzięki niej koszty ogrzewania można ograniczyć do 0 zł. Na naszej stronie internetowej jest dostępny Kalkulator pozwalający na wykonanie poglądowych obliczeń. Zachęcamy również do kontaktu z nami. Pomożemy w wyborze systemu grzewczego, montażu i uruchomieniu.

 

Folie grzewcze Red Snake FAQ

Kalkulator