Czy wiesz, ile tak naprawdę co miesiąc wydajesz na rachunki za prąd? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak obliczyć średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc, korzystając z prostego wzoru. W trakcie lektury poznasz również zestawienie najbardziej energochłonnych urządzeń domowych i kilka sposobów na wprowadzenie oszczędności do swojego budżetu.

Roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego

By dowiedzieć się, ile wynosi średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc, potrzebne jest wykonanie prostych obliczeń. Spokojnie, nie będziemy korzystać z trudnych definicji czy skomplikowanych reguł. Jedyne, co musimy zrobić, to wykonać te trzy kroki:

  1. Podstawiamy odpowiednie wartości pod wzór:
    moc urządzenia (W) * czas jego pracy (h) = ilość zużywanej energii
  2. Wynik dzielimy przez 1000, by otrzymać wartość w kWh.
  3. Otrzymany wynik następnie mnożymy przez cenę, jaką płacimy za 1 kWh.

Ostateczny wynik pokazuje, ile kosztuje nas używanie wybranego urządzenia na co dzień, a jeśli chcemy dowiedzieć się, ile płacimy za nie przez miesiąc, wystarczy pomnożyć ten wynik przez 30 dni. Możemy też pomnożyć wynik od razu przez 365 dni i sprawdzić roczne koszty generowane przez sprzęty domowe.

Skąd wziąć wartości potrzebne do wykonania obliczeń?

  • Dane o mocy urządzenia są zwykle umieszczane w instrukcji obsługi i na tabliczkach znamionowych znajdujących się na domowych sprzętach.
  • Czas pracy urządzenia – tutaj podajemy przybliżone godziny używania sprzętu przez nas samych i pozostałych domowników.
  • By sprawdzić, ile kosztuje 1 kWh, musimy zajrzeć do otrzymanej ostatnio faktury za energię elektryczną, wystawionej przez naszego dostawcę.

Sprawdzając na fakturze, ile kosztuje kilowat prądu, nie zapominajmy uwzględnić stawki w zależności od taryfy:

  • Najpopularniejsza wśród prywatnych odbiorców jest taryfa G11 (jednostrefowa). Tutaj cena za prąd pozostaje taka sama niezależnie od pory dnia.
  • Taryfa G12 (dwustrefowa) wiąże się z różnicami w stawkach związanymi z porą dnia. Nocą, kiedy zużycie jest stosunkowo mniejsze, obowiązuje niższa cena taryfy, ale już wyższa w ciągu dnia.

Ile prądu pobiera telewizor na godzinę, lodówka i inne sprzęty?

Otrzymane wyniki pomnożone przez 356 dni wystarczy następnie do siebie dodać. Ta suma pokazuje, ile może wynieść opłata za roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego lub mieszkania. Znajomość przewidywanych rocznych kosztów przydaje się w skutecznym planowaniu domowego budżetu.

Potrzebne są dodatkowe oszczędności w budżecie? Wykorzystajmy obliczone wcześniej koszty pracy domowych urządzeń:

  1. Porównajmy ze sobą otrzymane wartości i sprawdźmy, jaki sprzęt jest najbardziej energochłonny i co za tym idzie – jego ciągła praca kosztuje nas najwięcej.
  2. Następnie zastanówmy się, czy na co dzień możemy pozwolić sobie na skrócenie czasu jego pracy lub jej optymalizację.

Jeśli nie przygotowaliśmy jeszcze zestawienia poboru energii oraz kosztów pracy urządzeń, możemy skorzystać z gotowej listy z przybliżonymi wartościami.

Na ostateczne koszty mają wpływ: klasa energetyczna modelu oraz nawyki użytkowników. To znaczy, że zastanawiając się, ile prądu pobiera lodówka oraz pozostały sprzęt, trzeba uwzględnić energooszczędność i sposób eksploatacji każdego z nich.

Wśród najbardziej energochłonnych urządzeń domowych najczęściej wymieniane są:

  • płyta indukcyjna
  • piekarnik elektryczny,
  • czajnik elektryczny,
  • kuchenka mikrofalowa,
  • lodówka,
  • telewizor.

W przypadku urządzeń domowych dodatkowym „pożeraczem” energii może okazać się tryb uśpienia (standby), stworzony dla zwiększenia codziennej wygody. Sprawdzając, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, głośnik lub inny sprzęt z taką funkcją, powinniśmy dodać też koszt trybu czuwania. Usypianie urządzenia nie zawsze jest dla nas całkowicie darmowe.

Jak oszczędzać prąd bez wyrzeczeń – podsumowanie

Jeśli sprawdzimy, ile kosztuje wybór wygodnego trybu standby, postawimy pierwszy krok na drodze prowadzącej do oszczędzania prądu oraz zmniejszania wydatków w skali miesiąca i całego roku. Co jeszcze możemy zrobić?

  • Produkować własną energię elektryczną dzięki fotowoltaice.
  • Wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne.
  • Używać garnków z pokrywkami dla skrócenia czasu gotowania.
  • Wlewać do czajnika elektrycznego tylko potrzebną ilość wody.
  • Efektywnie wykorzystywać światło dzienne.

Chcesz dowiedzieć się, ile zaoszczędzisz dzięki fotowoltaice? A może zastanawiasz się nad wyborem pompy ciepła: ile prądu pobiera i jakie koszty generuje? Skontaktuj się z nami!

 

Folie grzewcze Red Snake FAQ

Kalkulator