Sposób na ekonomiczne ogrzewania

Jeśli chcesz, aby Twój dom był energooszczędny, a przy tym, niezależnie od pory roku zapewniał komfortowe warunki termiczne, to musi być on odpowiednio uszczelniony. Niezmiernie istotne jest to np w kontekście poprawnego montażu okien. Kupujemy okna z jak najniższym współczynnikiem przenikalności cieplnej, o skomplikowanej budowie i wysokiej cenie. Tak samo jeśli chodzi o inne materiały izolacyjne: styropian, wełna itd. Natomiast pomimo wydanych pieniędzy na  najwyższej jakości materiały termoizolacyjne, niejednokrotnie okazuje się że zostają niepoprawnie zamontowane. Skutkiem czego dom, który w teorii powinien być energooszczędny w rzeczywistości staje się energochłonny.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, jeszcze zanim rozpocznie się sezon grzewczy, możemy wykonać badanie, które wykaże czy w dom jest szczelny i czy należy założyć dodatkową izolację, czy też na etapie budowy zgłosić reklamacje firmom wykonawczym.

Test szczelności budynku

Jego wykonanie zawsze zajmują się specjaliści, którzy dysponują niezbędnym sprzętem, a po zakończeniu prac wystawiają raport potwierdzający, że dom spełnia lub nie odpowiednie warunki. Najpopularniejszą metodą, jeśli chodzi o test szczelności budynku jest tzw. Blower Door Test, wzbogacony o badanie kamerą termowizyjną, dodatkowo zwiększającą jego efektywność.

Blower Door Test – krok po kroku

Badanie to można podzielić na kilka etapów, jednak już na wstępie należy zaznaczyć, że wykonuje się je zarówno dla budynku w stanie surowym zamkniętym lub dla już użytkowanego. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jego przeprowadzenie ma zwiększyć komfort mieszkańców, a także zmniejszyć koszty instalacji grzewczej.

1. Etap I – przygotowanie

Aby przeprowadzany test miał sens należy sprawdzić czy wszystkie otwory wentylacyjne, na czas badania xostały szczelnie zaślepione. Ponadto trzeba też wyrównać ciśnienie w budynku oraz zamknąć główne drzwi. Dopiero w tak zabezpieczonym domu można przejść do badania.

2. Etap II – test szczelności

Metoda Blower Door Test polega na wymuszeniu różnicy ciśnień, która pozwala wykryć nieszczelności w danym obiekcie. Wentylator montowany na głównych drzwiach wymusza różnicę ciśnień i pozwala wskazać elementy, przez które ucieka ciepło - np. uszczelki okienne, powłoki izolacyjne itp. Dodatkowo, aby upewnić się czy udało wykryć się wszystkie nieszczelności stosowane są również kamery termowizyjne.

3. Etap III - działania

Po wykryciu nieszczelności konieczne jest działanie oraz przygotowany przez specjalistów w tej dziedzinie plan, który pozwoli wskazać prace, jakie należy wykonać, aby ciepło nie uciekało z budynku. Odpowiednie uszczelnienie daje wiele korzyści zarówno w przypadku obiektów w stanie surowym, jak i z rynku wtórnego.

Badanie szczelności to koszt pomiędzy 1500-2000 zł. Są to niewielkie pieniądze w porównaniu do kosztów poniesionych przy budowie domu, także zawsze warto się zdecydować na taki test szczelności budynku i zaoszczędzić w ten sposób na ogrzewaniu dużo więcej.

 

Niska energochłonność budynków wg nowych przepisów budowlanych

Izolacje natryskowe zalety i wady

5 zasad projektowania energooszczędnego domu