Moja instalacja fotowoltaiczna

Ile prądu potrzebuje mój dom?

Aby właściwie dobrać instalację fotowoltaiczną należy w pierwszej kolejności określić średnie zużycie w gospodarstwie domowym (w kwh), za pełne 12 miesięcy.  Można to zrobić na dwa sposoby: dzwoniąc na infolinię  dostawcy energii elektrycznej  bądź też samemu obliczyć na podstawie rachunku za prąd. Dodajemy wskazaną na rachunku pozycję. Uzyskaną wartość możemy dla dokładnych danych porównać do roku poprzedniego.

Warto też zastanowić się nad tym czy dokupiliśmy jakieś nowe sprzęty np. dodatkowa zamrażarka, oświetlenie itp., które mogą znacznie wpłynąć na zużycie prądu w naszym domu. Jeśli planujemy zastosować ogrzewanie prądem wody lub całego domu, dostawca tych urządzeń poinformuje nas o kosztach eksploatacji w kwh. Instalację fotowoltaiczną można zastosować na całość lub część zużycia.

Jak dobrać instalację do zużycia?

Przyjmujemy że 1KWp instalacji fotowoltaicznej produkuje ok 1000 kwh w skali roku (dane na podstawie map nasłonecznienia https://pl.wikipedia.org/wiki/Insolacja oraz w ujęciu praktycznym -uzysków rejestrowanych przez klientów Solar World- dostępne na stronie https://www.suntrol-portal.com/pl/plant/search. Na 1 KWp (moc szczytowa w STC), składają się 4 moduły o wymiarach- w przybliżeniu:  1x1,7m (wartość 1KWp może się zmieniać i jest uzależniona od mocy nominalnej jednego modułu, tutaj zakładamy moc 250Wp na moduł pv)

Przykład:

Z moich obliczeń wynika, że w ciągu roku- przedział czasu od 01.06. 2015 do  31.05.2016 zużyłem 3256 kWh. Obliczamy: 3256:1000(wartość produkcji 1KWp)=3,25 +20% (powiększamy wartość instalacji o 20% jeśli chcemy aby w systemie opustów wystarczyła na całość zapotrzebowania). Z powyższego wynika że potrzebuję 3,9KWp mocy.

 

Ile będzie mnie to kosztować?

Firmy podają cenę instalacji w przeliczeniu na 1 KWp. Cena ta kształtuje się w przedziale 5000-8000  PLN netto/1KWp. Nawiązując do powyższego przykładu, cena za instalacje wyniosłaby od 19500 do 31200.

Co ma wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Jest kilka ważnych czynników, zmiennych kształtujących cenę instalacji, stąd też takie rozbieżności jeśli chodzi o poszczególne wyceny. Pierwszą sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, to czy cena uwzględnia montaż i podłączenie instalacji fotowoltaicznej. Drugą sprawą jest rodzaj i materiał (aluminium czy stal) zastosowanej konstrukcji mocującej. Inna cena będzie dla konstrukcji na dach skośny i inna na dach płaski. Wpływ na cenę ma też zastosowany podatek VAT. Jeśli montujemy instalacje na dachu domu, to wówczas ma zastosowanie stawka 8% VAT. Jeśli natomiast instalacja ma powstać na dachu odrębnego budynku gospodarczego lub na budynku firmy to stawka VAT wyniesie 23%. Cena może również zawierać opłatę za ubezpieczenie oraz dostęp do monitorującej aplikacji mobilnej.

Mam założoną instalację i co dalej?

Sprzedawca energii elektrycznej po zgłoszeniu instalacji przez nowego użytkownika-Prosumenta (producent i konsument), ma 30 dni na jej odbiór. Zadaniem pracownika ZE jest zamontowanie licznika dwukierunkowego, który to będzie raportował produkcję naszego prądu. Koszt montażu takiego licznika dla osoby fizycznej leży po stronie ZE.

A co dzieje się kiedy nie ma słońca?

Nowelizacja ustawy OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 wprowadza system bilansowania energii wyprodukowanej ze zużytą. Instalacje Fotowoltaiczne wielkości do 10KWp- bilansowanie w stosunku 1:0,8 Instalacje Fotowoltaiczne o mocy od 10kWp do 40 KWp –bilansowanie w stosunku 1:0,7. Oznacza to w praktyce, że nadwyżka energii produkowana w lecie i nieskonsumowana może zostać przez prosumenta wykorzystana w momencie kiedy nie ma słońca z rabatem 80% (do 10KWp) lub 70% (od 10 do 40KWp) Co ważne bilansowanie dotyczy kwh brutto czyli uwzględnia opłaty dystrybucji.

Co z serwisem?

Domowe instalacje pv są praktycznie bezobsługowe. Jeśli zastosujemy dobrej jakości najważniejsze komponenty- moduły i inwerter, zabezpieczenia, to nie musimy się niczym martwić. Firmy oferują gwarancję pracy modułów na 30 lat. Poniżej wykres liniowego spadku mocy niemieckiego modułu Solar World. W przypadku modułów słabszej jakości, po 10 latach pracy systemu następuje dość spory spadek mocy (kolor szary na wykresie).

 

Jeśli chodzi o serce całego systemu czyli inwerter, to dobrze jeśli mamy możliwość przedłużenia gwarancji na to urządzenie ( standardowo gwarancja jest na 5 do 10 lat). Dobrze też jeśli producent inwertera jest  europejski, ponieważ kontakt serwisowy z  producentem azjatyckim może być utrudniony. Sprawdzonymi producentami inwerterów wysoko klasyfikowanymi w rankingach a jednocześnie posiadającymi swoje przedstawicielstwa w Polsce są SMA i Fronius.

 

Czytaj więcej:

Dom zero energetyczny
Ogrzewanie za 0zł ze słońca- folie grzewcze plus PV
Opłacalność fotowoltaiki dla Firm
 

Galeria zdjęć