Zbiornik buforowy do pompy ciepła  połączenie równoległe

 

Popularność pomp ciepła w Polsce rośnie w trybie wykładniczym z roku na rok. W 2022 roku sprzedano ich o ok 120% więcej niż w roku poprzedzającym jak podaje Port PC.

 

Rok 2023 zapowiada się równie dynamicznie. Dopłaty do pompy ciepła uległy również znacznemu podwyższeniu (sprawdź zmiany w Programie Czyste Powietrze 2023) . Jednak, jak w każdym systemie, również i pompy ciepła wymagają pewnych ulepszeń, aby działały jeszcze wydajniej. Jednym z takich ulepszeń może być montaż dodatkowego bufora w instalacji pompy ciepła. Oczywiście nie w każdym przypadku, wszystko zależy od instalacji w budynku

 

 

Zbiornik buforowy do pompy ciepła to czasem konieczność


Niektórzy producenci pomp ciepła narzucają wręcz stosowanie bufora do CO w połączeniu równoległym jako sprzęgło hydrauliczne. Jest to połączenie najbezpieczniejsze z punktu widzenia instalatora i działania pompy ciepła. Jest ono odpowiednie dla każdego typu odbiorników w budynku. Zbiornik buforowy zlokalizowany jest za zaworem trójdrogowym a przed odbiornikami ciepła. Połączenie równoległe oznacza że zasilanie jest podłączone do górnych króćców przyłączeniowych bufora a powrót do dolnych króćców przyłączeniowych bufora.

 

 

Jaki dobrać bufor przy instalacji pompy ciepła?


Pojemność zbiornika buforowego jest uzależniona od instalacji, mocy pompy ciepła i zaleceń producenta. Pojemność bufora jest dobierana tak, aby zapewnić odpowiedni zład wody czyli całkowitą objętość wody w układzie. Upraszczając chodzi o to aby zapewnić odbiór ciepła dostarczanego przez pompę ciepła i zapewnić odpowiednią różnicę temperatur między zasilaniem a powrotem Δt.

 

 

Bufor CO- połączenie równoległe

schemat montażu pompy ciepła z buforem -połączenie równoległe

źródło: Instrukcja montażu pompy ciepła Panasonic

 


Zalety bufora CO w charakterze sprzęgła hydraulicznego

 

  • Możliwość podłączenia każdego układu grzewczego np. z dodatkowym źródłem ciepła
  • Pozwala na bardziej płynną pracę urządzenia i wydłuża jego żywotność (sprężarka) przez zapewnianie odbioru ciepła poprzez zapewnienie odpowiedniego zładu.
  • Takie podłączenie sprawia że zamknięcie wszystkich odbiorników- grzejniki podłogówka, nie ma wpływu na pracę pompy ciepła.
  • Bufor pomaga również w poprawnym odszranianiu (defrost) jednostki. Ciepło zgromadzone w buforze zostaje wykorzystane do rozmrażania agregatu.
  • Zastosowanie większego bufora w układzie pozwoli na odbiór nadmiarowej ilości ciepła w okresach przejściowych – jesienią i wiosną kiedy temperatura w dzień jest dość wysoka a w nocy niska. Również w przypadku gdy urządzenie jest przewymiarowane.

 

 

>>>>>Zapytaj o wycenę montażu pompy ciepła<<<<<<

 


Wady stosowania bufora co w instalacji pompy ciepła

Oczywiście jak każde rozwiązanie, montaż dodatkowego bufora wiąże się z pewnymi zagrożeniami:

 

  • Podwyższony odsetek strat na układzie ponieważ dochodzi do mieszania się zasilania z powrotem w instalacji.
  • Większy koszt montażu- zbiornik, dodatkowe zawory i robocizna.

 

 

Bufor do defrostu

Warto wspomnieć, że występuje jeszcze bufor w połączeniu szeregowym. Zbiornik buforowy montowany jest wówczas na powrocie w celu zwiększenia objętości wody. Rola tak zamontowanego zbiornika ogranicza się do zapewnienia ciepłej wody do odszraniania agregatu.

 

 


Podsumowując, montaż dodatkowego bufora CO nie jest wymagany w każdym przypadku i każdorazowo konieczność jego montażu jest określona przez producentów pomp ciepła oraz instalatora, który projektuje kotłownie odpowiednio do zastanej instalacji w budynku.

Decyzja o zastosowaniu dodatkowego bufora zamontowanego szeregowo czy też w charakterze sprzęgła (montowany równolegle) jest podejmowana na podstawie indywidualnych uzgodnień instalatora z inwestorem mając na uwadze wydajność ogrzewania oraz według wytycznych producenta pompy ciepła.

 

>>>>>Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem gazowym - działanie, zalety i wady

>>>>>Sterowanie pompą ciepła za pomocą krzywej grzewczej