Sterowanie pompą ciepła

 

Pompa ciepła może być sterowana za pomocą krzywej grzewczej, która określa temperaturę wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej.

Aby poprawnie ustawić krzywą grzewczą, należy przede wszystkim zebrać dane dotyczące temperatury panującej na zewnątrz i wewnętrznej temperatury komfortu w pomieszczeniach, a następnie określić temperaturę wody grzewczej, która powinna być dostarczana do obiektu w zależności od temperatury zewnętrznej.

 

Mam zamontowaną pompę ciepła i chcę zmienić temperaturę w domu

Po zamontowaniu pompy ciepła, instalator ustawia krzywą grzewczą dostosowaną do preferencji użytkownika na podstawie wywiadu, temperatur panujących na zewnątrz w danej strefie klimatycznej i optymalnej pracy urządzenia. Niemniej jednak, jak wynika z praktyki ustawienia te w 80% przypadków wymagają późniejszej korekty, dlatego warto zaznajomić się głębiej z tematem aby móc samodzielnie poprawić komfort cieplny w domu. Ważne aby krzywej grzewczej nie zmieniać zbyt często i aby nie były to zmiany zbyt drastyczne.

 

Jak wygląda krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza to graficzne przedstawienie zależności temperatury wody grzewczej od temperatury na zewnątrz budynku. Poniżej przykładowe ustawienia krzywej grzewczej w zależności od temperatury na zewnątrz.

krzywa grzewcza źródło Daikin

Tv - Temperatura wody grzewczej

TA - Temperatura na zewnątrz

T R - Temperatura w pomieszczeniu

 

Krzywa grzewcza Pompy ciepła dla systemu grzewczego opartego na grzejnikach- przykłady ustawień

Dla temperatury zewnętrznej powyżej 10 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 35-40 stopni Celsjusza.
Dla temperatury zewnętrznej między 5 a 10 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 40-45 stopni Celsjusza.
Dla temperatury zewnętrznej między 0 a 5 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 45-50 stopni Celsjusza.
Dla temperatury zewnętrznej poniżej 0 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 50-55 stopni Celsjusza.

 

Krzywa grzewcza Pompy ciepła dla systemu grzewczego opartego na podłogówce – przykłady ustawień

Dla temperatury zewnętrznej powyżej 10 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 25-30 stopni Celsjusza.
Dla temperatury zewnętrznej między 5 a 10 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 30-35 stopni Celsjusza. 
Dla temperatury zewnętrznej między 0 a 5 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 35-40 stopni Celsjusza.
Dla temperatury zewnętrznej poniżej 0 stopni Celsjusza, temperatura wody grzewczej powinna wynosić około 40-45 stopni Celsjusza.

Powyższe dane to jedynie przykłady parametrów. Ustawienia krzywej grzewczej będą zależeć od wielu czynników, takich jak izolacja domu, typ systemu grzewczego, kształt i wielkość pomieszczeń, itp. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby ustawić krzywą grzewczą optymalnie dla Twojego domu.

Należy również pamiętać że pompa ciepła to urządzenie, które najefektywniej działa w zakresie temperatur od 30 do 50 stopni Celsjusza dla pomp powietrznych oraz od 35 do 55 stopni Celsjusza dla pomp gruntowych. Pompy ciepła osiągają najwyższą wydajność (COP - współczynnik efektywności energetycznej) w przypadku pracy z niskimi różnicami temperatur między wodą grzewczą, którą przekazują do budynku, a temperaturą otoczenia. Warto więc dostosować ustawienia krzywej grzewczej tak, aby uzyskać komfort cieplny przy jak najniższym koszcie eksploatacji.

 

Czy zdecydować się na sterownik pokojowy do pompy ciepła?

Bywa tak, że mimo korekt krzywej grzewczej nie możemy ustawić optymalnej temperatury wewnątrz. Wówczas można pokusić się o zamontowanie sterownika pokojowego. W przypadku sterowania pompą ciepła mamy do czynienia z kilkoma wariantami:

  • Sterownikiem zlokalizowanym bezpośrednio w pompie ciepła bez sterownika pokojowego -sterowanie wodą grzewczą w zależności od pogody
  • Sterownikiem pokojowym z regulacją włącz/wyłącz- czujnik temperatury w pomieszczeniu
  • Sterownikiem pokojowym z regulacją na podstawie krzywej grzewczej- czujnik temperatury w pomieszczeniu

 

Sterownik pokojowy z prostą regulacją włącz/wyłącz jest najprostszym sposobem na regulację temperatury w pomieszczeniach. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz mieć kontrolę nad temperaturą w danym pomieszczeniu i chcesz mieć możliwość wyłączenia lub włączenia systemu grzewczego według własnych potrzeb. Jednakże, sterownik pokojowy z prostą regulacją nie umożliwia dostosowania krzywej grzewczej do aktualnych warunków pogodowych i może prowadzić do nadmiernej lub niewystarczającej regulacji temperatury.

Sterownik pokojowy z regulacją krzywej grzewczej natomiast umożliwia dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do aktualnych warunków pogodowych. Sterownik ten uwzględnia różne czynniki, takie jak temperatura zewnętrzna, wilgotność powietrza i prędkość wiatru, aby regulować temperaturę w pomieszczeniach w sposób bardziej precyzyjny. Sterownik ten umożliwia także zaoszczędzenie energii i kosztów ogrzewania, ponieważ zapobiega niepotrzebnemu zużyciu energii w sytuacjach, gdy temperatura zewnętrzna jest stosunkowo wysoka.

 

Sterownik pokojowy to nie zawsze idealne rozwiązanie

Jeśli preferujesz niższą temperaturę w pomieszczeniach lub rzadko przebywasz w domu, to instalacja sterownika pokojowego może nie być opłacalna. Ponadto jeśli w domu nie ma wentylacji mechanicznej tylko grawitacyjna, gdzie wymiana powietrza odbywa się przy otwieraniu okien, to każdorazowe (chwilowe nawet) obniżenie temperatury będzie powodowało zmianę temperatury wody grzewczej lub wyłączenie pompy co w efekcie wpłynie na wyższe zużycie energii przez pompę ciepła.

Nie każda pompa ciepła na rynku sterownik pokojowy z krzywą grzewczą. To zależy od modelu pompy ciepła i producenta sterownika pokojowego. Niektórzy producenci oferują swoje własne sterowniki pokojowe z krzywą grzewczą, które są zoptymalizowane dla konkretnych modeli pomp ciepła i są one opcją dodatkowo płatną. W innych przypadkach, producenci mogą zalecać korzystanie z innych rozwiązań sterowania lub nie oferować w ogóle sterowników z krzywą grzewczą dla swoich pomp ciepła.

Podsumowując, dobrze ustawiona krzywa grzewcza pozwoli nam na uzyskanie komfortu cieplnego w domu i optymalne koszty eksploatacji ogrzewania. Pamiętajmy o możliwie jak najniższych temperaturach wody grzewczej dla niskiego zużycia energii oraz niezbyt częstym i drastycznym zmienianiu nachylenia krzywej grzewczej.

 

Sprawdź ofertę pompy ciepła w NaSwoim

 

>>>>>Jak dobrać pompę ciepła aby w domu było ciepło ?

>>>>>Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła?