Nowa edycja Programu Czyste Powietrze 2023

 

Program Czyste Powietrze to ogólnopolski program rządowy dopłat do wymiany źródła ciepła na bardziej efektywne energetycznie oraz na termomodernizację budynku mieszkalnego.

 


W ramach programu wypłacono już ponad 4 mld zł natomiast wnioski złożone opiewają na kwotę blisko 10 mld zł. Program Czyste Powietrze niewątpliwie ma ogromny wpływ na podjęcie decyzji w sprawie wymiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny i energooszczędny.

 


Nad programem nieustannie trwają prace poprawiające jego dostępność i upraszczające zasady. Na przestrzeni lat trwania programu wprowadzono między innymi możliwość prefinansowania czy też wzięcia kredytu z częściową spłatą kapitału we wskazanych bankach. Taki kredyt jest dostępny również w NaSwoim- zapytaj Doradcę.

 


Już 3 stycznia 2023 roku wchodzi w życie 3 edycja Programu Czyste Powietrze a wraz z nią kolejne ułatwienia i korzyści.

 


Podział na poziomy dofinansowania w Programie Czyste Powietrze 3.0

 


Poziomy dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze zostały podzielone w następujący sposób: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Poziom dofinansowania jaki można uzyskać jest uzależniony od progu dochodowego. Im niższy dochód tym dotacja możliwa do uzyskania jest wyższa. Oto poziomy dofinansowania w trzeciej edycji Czystego Powietrza:

  • Podstawowy poziom dofinansowania – osiągany dochód nie może przekroczyć135 tys. zł/rok, wówczas maksymalny możliwy poziom dotacji to 66 tyś zł
  • Podwyższony poziom dofinansowania - w gospodarstwie wieloosobowym dochód na osobę nie może przekroczyć 1 894 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym 2 651 zł, wówczas maksymalny możliwy poziom dotacji to 99 yś zł
  • Najwyższy poziom dofinansowania - dochód na osobę nie może przekroczyć w gospodarstwie wieloosobowym 1 090 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym z 1 526 zł, wówczas maksymalny możliwy poziom dotacji to 135 tyś zł Warunkiem uzyskania najwyższego poziomu dofinansowanie będzie zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%.

 


Audyt warunkiem koniecznym otrzymania wyższej dotacji

 

Obowiązkowym elementem jaki został wprowadzony w procesie wnioskowania jest wykonanie audytu energetycznego dla osób chcących przeprowadzić kompleksową termomodernizację.

Celem nadrzędnym programu staje się zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną a nie jak do tej pory wymiana źródła ciepła. W związku z tym każdy przystępujący do programu aby uzyskać wyższą kwotę musi wykonać audyt energetyczny, który również jest kosztem refundowanym ( do kwoty 1200zł) a ponadto nie wpływa na obniżenie kosztów inwestycji (kosztów kwalifikowanych).

Audyt wskaże poziom obniżenia zapotrzebowania na Energię użytkową Eu budynku i niewątpliwie pozwoli poprawnie dobrać nowe źródło ciepła ale i też wskaże newralgiczne punkty budynku wymagające docieplenia. Aby skorzystać z dofinansowania na kompleksową termomodernizację zapotrzebowanie na Eu musi się zmniejszyć o 40% lub osiągnąć wartość Eu nie większą niż 80kwh/m/rok.  Sprawdź Audyt Energetyczny w ofercie Naswoim.

 

 

Będzie można złożyć drugi wniosek o dotację Czyste Powietrze

 

 

Do tej pory aby skorzystać z dopłaty do termomodernizacji, warunkiem koniecznym była wymiana pieca. W nowej odsłonie Programu można złożyć wniosek tylko na docieplenie budynku. Osoby, które otrzymały dofinansowanie na wymianę źródła ciepła będą wobec tego mogły ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie na częściową lub całkowitą termomodernizację budynku.

 

 

Jaka będzie przeciętna dotacja na Pompę Ciepła powietrze/woda ?

 

BYŁO 18 500 zł   ---------->   BĘDZIE 27 500 zł

 

Do tej pory przy podstawowym poziomie dofinansowania ( w nowej odsłonie w podstawowym poziomie dotacji dochód na osobę nie może być wyższy niż 135 tyś /rok), na pompę ciepła wraz z cwu w cenie 43 000zł o podwyższonej klasie efektywności energetycznej A++ można było otrzymać 13 500 zł, dodatkowo Instalacja CWU 4 500zł. Razem można było zatem otrzymać kwotę 18 500zł.

W trzecim naborze Programu Czyste Powietrze na ta samą pompę ciepła otrzymamy odpowiednio 19 400 zł oraz dodatkowo instalacja CWU 8 100 zł. Łącznie kwota dofinansowania wyniesie zatem 27 500 zł.

 

 

 

Skorzystaj z oferty NaSwoim, Wniosek o dotację w Programie Czyste Powietrze złożymy za Ciebie!

 

>>>>>Program Mój Prąd 4.0 - informacje