Grzałki w pompie ciepła

 

Pompy ciepła to urządzenia, które coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania domów, mieszkań czy budynków użytkowych. Jednym z najważniejszych elementów pomp ciepła są grzałki, które pełnią kluczową rolę w procesie przetwarzania energii. Jednak wiele osób obawia się że grzałki elektryczne zastosowane w pompach ciepło wpłynie na wyższe koszty eksploatacji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać ewentualne wątpliwości.

 


Do czego służą grzałki w pompie ciepła?

 

Grzałki elektryczne w pompach ciepła to elementy, które są stosowane w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie ma możliwości pozyskania ciepła z zewnętrznych źródeł (dolne źródło) np. z powietrza, ziemi czy wody. Zastosowanie grzałek w pompie ciepła spełnia funkcję awaryjnego podgrzewania układu. W przypadku gdy układ chłodniczy nie może zostać podgrzany przez dolne źródło, grzałki zapewnią odpowiednią temperaturę rozruchu pompy ciepła.  Każda pompa ciepła pracuje w trybie termodynamiki w określonych zakresach temperatur. Zatem grzałka zabezpiecza urządzenie i pozwala na jego bezawaryjną pracę.

 


Grzałka w optymalnym wariancie funkcjonowania pompy ciepła pełni również funkcję źródła szczytowego, którego załączenie się określa tak zwany punkt biwalencji. Każde urządzenie osiąga określoną moc względem temperatur zewnętrznych, które są określone na wykresie „koperta pracy”. Na wykresie tym producent zaznacza również punkt biwalencji wskazujący moment załączenia źródła szczytowego – grzałki. Oznacza to, że poniżej wskazanej temperatury zewnętrznej moc pompy ciepła generowana z wykorzystaniem termodynamiki nie wystarcza na ogrzanie budynku i konieczne jest załączenie grzałki.

 

Sprawdź ofertę Pomp Ciepła w Naswoim


Grzałki w pompie ciepła - czy wpłyną na większe zużycie energii?

 

Warto zaznaczyć, że załączanie grzałek w pompach ciepła jest stosunkowo rzadkie i występuje tylko w sytuacjach awaryjnych. W normalnych warunkach pompę ciepła zasilają źródła odnawialne, co pozwala na oszczędzanie energii oraz redukcję kosztów ogrzewania.


Ponadto, w nowoczesnych pompach ciepła stosowane są rozwiązania technologiczne, które pozwalają na minimalizację użycia grzałek. Na przykład, niektóre modele pomp ciepła posiadają wbudowany zasobnik wody, który pozwala na magazynowanie ciepła i minimalizację użycia grzałek.

Istotnym rozwiązaniem energooszczędnym funkcjonowania grzałek elektrycznych w pompach ciepła jest fakt ich sekwencyjnego załączania się. Przykładowo jeśli mamy pompę ciepła z grzałką 9 kW, to z reguły nie jest to jedna grzałka a kilka. Tak więc załączenie grzałki nie oznacza tego, że w razie potrzeby załączy się pełna moc grzałek a jedynie ich część wspomagająca układ termodynamiczny niezbędna w danym momencie pracy- może to być 1 lub 2 kW.

 

Stosowanie grzałek w pompach ciepła pozwala na optymalny dobór urządzeń. Możemy dobrać pompę ciepła o mniejszej mocy, tak aby działała na blisko 100% swojej mocy przez jak największą część roku co wiąże się z wydłużeniem jej żywotności i pozytywnie wpływa na całościowy rachunek ekonomiczny.

 

Moc cieplna ogrzewania dla źródła

Moc cieplna ogrzewania dla źródła (na czerwono zaznaczono udział grzałek)
źródło: Daikin


Ważne jest również, aby pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji pomp ciepła, które pozwolą na uniknięcie sytuacji awaryjnych i minimalizację użycia grzałek. W trakcie przeglądów specjaliści sprawdzają stan techniczny urządzenia oraz przeprowadzają niezbędne czynności konserwacyjne, co pozwala na zapewnienie bezawaryjnej pracy pompy ciepła.

 


Podsumowując, stosowanie grzałek w pompach ciepła jest konieczne tylko w sytuacjach awaryjnych i związane z tym koszty nie są wysokie w porównaniu z korzyściami wynikającymi z ekologicznego i oszczędnego ogrzewania. Jednocześnie, stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz regularne przeglądy i konserwacja pompy ciepła pozwalają na minimalizację użycia grzałek i uniknięcie ewentualnych awarii.

 

Czy konieczny jest bufor do pompy ciepła? Jakie są korzyści?

Sterowanie pompą ciepła krzywą grzewczą- jak to działa?