Ile prądu potrzebuje mój dom?
Aby właściwie dobrać instalację fotowoltaiczną należy w pierwszej kolejności określić średnie zużycie w gospodarstwie domowym (w kwh), za pełne 12 miesięcy. Można to zrobić na dwa sposoby: dzwoniąc na infolinię dostawcy energii elektrycznej bądź też samemu obliczyć na podstawie rachunku za prąd. Dodajemy wskazaną na rachunku pozycję. Uzyskaną wartość możemy dla dokładnych danych porównać do roku poprzedniego.
Warto też zastanowić się nad tym czy dokupiliśmy jakieś nowe sprzęty np. dodatkowa zamrażarka, oświetlenie itp., które mogą znacznie wpłynąć na zużycie prądu w naszym domu. Jeśli planujemy zastosować ogrzewanie prądem wody lub całego domu, dostawca tych urządzeń poinformuje nas o kosztach eksploatacji w kwh. Instalację fotowoltaiczną można zastosować na całość lub część zużycia.
Jak dobrać instalację do zużycia?
Przyjmujemy że 1KWp instalacji fotowoltaicznej produkuje ok 1000 kwh w skali roku (dane na podstawie map nasłonecznienia)
Przykład:
Z moich obliczeń wynika, że w ciągu roku- przedział czasu od 01.06. 2015 do 31.05.2016 zużyłem 3256 kWh. Obliczamy: 3256:1000(wartość produkcji 1KWp)=3,25 +20% (powiększamy wartość instalacji o 20% jeśli chcemy aby w systemie opustów wystarczyła na całość zapotrzebowania). Z powyższego wynika że potrzebuję 3,9KWp mocy.
Ile będzie mnie to kosztować?
Firmy podają cenę instalacji w przeliczeniu na 1 KWp. Cena ta kształtuje się w przedziale 3500-5500 PLN netto/1KWp.
Co ma wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej?
Jest kilka ważnych czynników, zmiennych kształtujących cenę instalacji, stąd też takie rozbieżności jeśli chodzi o poszczególne wyceny. Pierwszą sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, to czy cena uwzględnia montaż i podłączenie instalacji fotowoltaicznej. Drugą sprawą jest rodzaj i materiał (aluminium czy stal) zastosowanej konstrukcji mocującej. Inna cena będzie dla konstrukcji na dach skośny i inna na dach płaski. Wpływ na cenę ma też zastosowany podatek VAT. Jeśli montujemy instalacje na dachu domu, to wówczas ma zastosowanie stawka 8% VAT. Jeśli natomiast instalacja ma powstać na dachu odrębnego budynku gospodarczego lub na budynku firmy to stawka VAT wyniesie 23%. Cena może również zawierać opłatę za uziemienie lub jego dostosowanie, ubezpieczenie oraz dostęp do monitorującej aplikacji mobilnej.
Mam założoną instalację i co dalej?
Sprzedawca energii elektrycznej po zgłoszeniu instalacji przez nowego użytkownika-Prosumenta (producent i konsument), ma 30 dni na jej odbiór. Zadaniem pracownika ZE jest zamontowanie licznika dwukierunkowego, który to będzie raportował produkcję naszego prądu. Koszt montażu takiego licznika dla osoby fizycznej leży po stronie ZE.
A co dzieje się kiedy nie ma słońca?
Nowelizacja ustawy OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 wprowadza system bilansowania energii wyprodukowanej ze zużytą. Instalacje Fotowoltaiczne wielkości do 10KWp - bilansowanie w stosunku 1:0,8 Instalacje Fotowoltaiczne o mocy od 10kWp do 50 KWp – bilansowanie w stosunku 1:0,7. Oznacza to w praktyce, że nadwyżka energii produkowana w lecie i nieskonsumowana może zostać przez prosumenta wykorzystana w momencie kiedy nie ma słońca z rabatem 80% (do 10KWp) lub 70% (od 10 do 50KWp) Co ważne bilansowanie dotyczy kwh brutto czyli uwzględnia opłaty dystrybucji.
Co z serwisem?
Domowe instalacje pv są praktycznie bezobsługowe. Jeśli zastosujemy dobrej jakości najważniejsze komponenty- moduły i inwerter, zabezpieczenia, to nie musimy się niczym martwić. Firmy oferują gwarancję pracy modułów na 30 lat. Warto zwrócić uwagę na liniowy charakter gwarancji na uzyski, czyli stopniowy spadek wydajności modułu. Gwarancja mechaniczna z kolei waha się w przedziale 5-30 lat więc tu rozbieżność jest dość spora. Tę najdłuższą gwarancję mechaniczną posiadają panele w konstrukcji szkło-szkło.
Jeśli chodzi o serce całego systemu czyli inwerter, to dobrze jeśli mamy możliwość przedłużenia gwarancji na to urządzenie ( standardowo gwarancja jest na 5 do 10 lat). Dobrze też jeśli producent inwertera jest europejski, ponieważ kontakt serwisowy z producentem azjatyckim może być utrudniony. Sprawdzonymi producentami inwerterów wysoko klasyfikowanymi w rankingach a jednocześnie posiadającymi swoje przedstawicielstwa w Polsce są SMA, ABB i Fronius, Solar Edge.
Dodatkową korzyścią dla właścicieli instalacji fotowoltaicznej
jest ulga termomodernizacyjna, która obowiązuje od 2018 roku.
Możemy na jej podstawie odliczyć koszt poniesiony na instalację PV od podatku dochodowego.
W związku z taką 17% lub 32% "dopłatą" rentowność inwestycji znacznie wzrośnie.
Całość możemy rozłożyć na dogodne raty i płacić je
w miejsce rachunku za prąd, nie nadwyrężając swojego portfela.
Nie czekaj, zapytaj o cenę swojej instalacji PV!