Coraz częściej klienci pytają nas o możliwość rozbudowy instalacji fotowoltaicznej już zainstalowanej wcześniej. Z reguły spowodowane jest to dokupieniem dodatkowych urządzeń elektrycznych w domu np. klimatyzacji lub elektrycznego źródła ogrzewania. Wówczas ilość energii wyprodukowanej z mikroinstalacji nie wystarcza aby pokryć koszty zużycia prądu w całości.

Powiększenie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe natomiast musimy spełnić kilka kluczowych warunków.

Rozbudowa PV w 3 krokach

  1. Pierwszym warunkiem jest dostateczne miejsce na dołożenie paneli. Usytuowanie i montaż dodatkowych paneli musi odbyć się z uwzględnieniem zasad bezpiecznych odstępów i optymalnych przyszłych uzysków. Firma realizująca usługę powinna przygotować projekt rozbudowy instalacji PV.
  2. Dodatkowo sprawność modułów spada rok do roku o ok 1% Z tego względu często dobierany jest odrobinę mniejszy falownik, tak aby instalacja pracowała wydajnie- posiadała optymalny stosunek mocy.
    Zatem jeśli mówimy o rozbudowie istniejącej mikroinstalacji o powyżej 1KWp, wówczas konieczne będzie zastosowanie nowego inwertera.
  3. Ostatnim etapem jest zgłoszenie rozbudowy do operatora. Na zgłoszenie mamy 14 dni. Jeśli zmieniamy moc, którą mamy w umowie powyżej wartości maksymalnie dopuszczalnej mocy (przyłączeniowej) – należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia oraz podpisać nową umowę o przyłączenie mikroinstalacji.

Jak widać zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać aby rozsądnie przekalkulować inwestycję by zbytnio nie wydłużyć czasu jej zwrotu. Warto również wcześniej zorientować się w temacie możliwości zwiększenia przyłącza dla naszej lokalizacji ponieważ dystrybutor zastrzega sobie zawsze prawo do odmowy.

 

Fotowoltaika

Mój prąd

Mikroinwertery czy Solar Edge?