Co to są mikroinwertery?

Inwerter inaczej falownik to w dużym uproszczeniu urządzenie zamieniające prąd stały produkowany przez panele PV na prąd zmienny, który wykorzystujemy w gospodarstwie domowym- w gniazdkach.

Mikroinwertery podłączane są bezpośrednio do paneli – połączenie równoległe. Każdy panel bądź grupy paneli działają niezależnie. W sytuacji gdy mamy do czynienia z zacienieniem jednego panela, pozostałe pracują niezależnie. W przypadku centralnych inwerterów mamy do czynienia z połączeniem szeregowym w ramach jednego wyjścia inaczej stringu podłączonego do MPP-tracker (system śledzenia punktu maksymalnej mocy). Wówczas w przypadku zacienienia części paneli, cały string pracuje jak zacieniony fragment, ten najmniej wydajny. W inwerterach centralnych występuje jeden bądź dwa stringi.

Jakie są plusy i minusy mikroinwerterów?

Jak każde rozwiązanie, te również mają swoje wady i zalety:

MIKROINWERTERY

+możliwość rozbudowy instalacji

+możliwość budowy małych instalacji PV

+niezależna praca każdego modułu

-większe szanse na wystąpienie usterek (więcej elementów elektronicznych w układzie)

-brak możliwości współpracy z nowoczesnymi magazynami energii

-narażenie na ekstremalne warunki pogodowe (wysokie temperatury na dachu)

INWERTER CENTRALNY

+mniejsze ryzyko wystąpienia usterek

+bezproblemowy dostęp w razie awarii

+możliwość połączenia z magazynami energii

+możliwość zastosowania optymizerów – niezależna praca każdego modułu

-rozbudowa instalacji w oparciu o wymianę lub dołożenie inwertera centralnego

-mała instalacja od 2,5KW (w zależności od falownika

 

Czym charakteryzuje się praca inwertera Solar Edge?

Inwerter Solar Edge pozwla na niezależne działanie każdego ogniwa fotowoltaicznego pomimo iż jest falownikiem centralnym. Dzieje się tak za sprawą optimizerów podpiętych pod każdy panel.

Falownik zostaje odciążony od zadania jakim jest śledzenie MPP. Odbywa się ono natomiast na poziomie optymizerów mocy, oddzielnie dla każdego modułu, co z kolei pozwala na pracę przy optymalnym prądzie i napięciu, gwarantującym maksymalną moc przez cały czas pracy modułu.

  solar edge


Dzięki temu każdy moduł może pracować niezależnie i najbardziej optymalnie. Ponadto użytkownik ma możliwość monitoringu pracy systemu PV. Widoczny jest każdy moduł w jaki sposób produkuje prąd.

W przypadku instalacji PV zakłada się, że z 1kWp będzie ona produkowała ok. 950 do 1000kWh w ciągu roku. Wydajność instalacji opartej o technologię SolarEdge wykazuje o ok. 10% więcej niż instalacje fotowoltaiczne oparte o falowniki bez optimizerów.

 

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej

Co musisz wiedzieć o opłacie mocowej?

Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku