Budowa własnych czterech ścian to zawsze wyzwanie, które wymaga czasu, a także inwestycji. Oczywiście możemy zdecydować się na pierwszy lepszy projekt domu energooszczędnego z katalogu kierując się jego wielkością oraz rozkładem pomieszczeń, jednak w przyszłości może się okazać, że mimo pięknego wnętrza dom pochłania mnóstwo ciepła i energii.

W celu uniknięcia tego typu sytuacji należy jeszcze przed wyborem projektu przemyśleć wszystkie rozwiązania, a także poradzić się architekta lub wykonawcy. Projekty domów energooszczędnych wymagają bowiem przeanalizowania możliwych rozwiązań oraz wybór tego najkorzystniejszego.

Poniżej przeanalizujemy na co warto zwrócić uwagę podczas planowania budowy takiego obiektu:

1. Położenie

mając już działkę warto zwrócić uwagę na to, w którym miejscu powinien stanąć budynek. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie go w taki sposób, aby wjazd znajdował się od strony północnej, natomiast ogród od południowej. W ten sposób unikniemy strat ciepła i umożliwimy czerpanie energii słonecznej przez cały rok.

2. Projekt domu

w dużej mierze zależy od wielkości i kształtu działki, jednak jeśli mamy możliwość wyboru spośród budynku parterowego, piętrowego lub z poddaszem użytkowym to najlepszym wyborem będzie dom energooszczędny z poddaszem i strychem bez ocieplenia, a także bez piwnicy. Warto zwrócić szczególna uwagę na dach projektowanego domu. Ważne aby dach nie miał skomplikowanych rozwiązań typu lukarny co spowoduje ograniczenie ilości mostków cieplnych. Połacie dachowe z ekspozycji południe, wschód, zachód bez kominków wentylacyjnych itp, tak aby zaplanować miejsce na instalację fotowoltaiczną.

3. Rozkład pomieszczeń

warto wybrać projekt, w którym pomieszczenia o podobnym zapotrzebowaniu ciepła będą znajdować się obok siebie lub w przypadku budynku piętrowego jedno nad drugim. W ten sposób ciepło przepływające między nimi zapewni odpowiednią temperaturę w obu pomieszczeniach.

4. Okna

często wydaje się nam, że większa ilość okien, zapewni dużą ilość słońca, dzięki czemu obiekt zostanie lepiej ogrzany. Jednak takie rozważania najczęściej są błędne, głównie dlatego, że latem takie okna, szczególnie jeśli umieścimy je od południa sprawią, że wnętrze będzie się przegrzewać. Z drugiej strony zimą będą to najchłodniejsze miejsca w domu. Konieczne jest zatem optymalne wyważenie otworów okiennych

5. Drzewa:

Liściaste warto umieścić w ogrodzie od strony południowej. Takie rozwiązanie sprawi, że latem ich cień ochroni nasze wnętrze przed dużą ilością słońca, a zimą, kiedy liście opadną nie będą ograniczać jego dostępu. Natomiast drzewa iglaste dobrze zasadzić po stronie północnej, a także od strony, z której najczęściej wieje. W tan sposób skutecznie osłonią budynek.

Jak widać istnieje kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne przy tworzeniu projektów domów energooszczędnych. Taka przemyślana inwestycja jest również dużo bardziej opłacalna i po pewnym czasie nam się zwróci.

 

Czytaj więcej:

Projekt domu z Darmowym Ogrzewaniem Słonecznym

Koszt budowy domu w 2019 roku

Termomodernizacja domu

Dom zeroenergetyczny