Wiele osób budując dom najczęściej chce zrobić to niewielkim kosztem, przez co często nie myśli o dodatkowej izolacji. Dopiero po kilku latach kiedy okazuje się, że ściany są bardzo zimne, a rachunki za ogrzewanie wysokie, uświadamiają sobie, że warto było w taką izolację zainwestować już na początku.

Wpływ ma na to również świadomość oraz zmieniające się przepisy. Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom można już budować domy, które są coraz bardziej przyjazne dla środowiska, a jednocześnie ekonomiczne. Co więcej każda inwestycja w termomodernizacje domu zwróci się w krótkim czasie, ponieważ po jej przeprowadzeniu rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Osoby, które zastanawiają się nad termomodernizacją domu, mogą poniżej znaleźć kilka informacji na temat tego, jakie materiały warto w tym celu stosować, a także dlaczego.

Na początku należy jednak zauważyć, że chcąc odpowiednio zadbać o właściwą izolację obiektu należy zwrócić uwagę na to w jakich miejscach naszego domu są największe straty ciepła. W tym celu warto przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych przeprowadzić audyt energetyczny. Takie rozwiązanie pozwoli zlokalizować miejsca, w których konieczne jest wykonanie dodatkowego ocieplenia. W ten sposób ocieplimy dom tylko w tych miejscach gdzie jest to konieczne, a przeprowadzona termomodernizacja będzie skuteczna.

 

 

Mając świadomość tego jak duże znaczenie ma odpowiednie ocieplenie obiektu można przejść do wyjaśnienia tego czym dokładnie jest termomodernizacja domu.

1. Na czym polega termomodernizacja?

Najprościej można powiedzieć, że termomodernizacja to nałożenie na ścianach, podłogach oraz dachu budynku dodatkowej warstwy materiału posiadającego właściwości izolacyjne. Dzięki czemu z tak zabezpieczonego pomieszczenia uciekać będzie znacznie mniej ciepła, a co za tym idzie zmniejszą się koszty ogrzewania.

Poza stworzeniem dodatkowego ocieplenia, ważne jest również uszczelnienie okien i drzwi, a czasem także ich wymiana na nowe. Dzieje się tak, ponieważ przez nieszczelne skrzydła można stracić nawet do 30% ciepła, które dostarczamy do naszego obiektu.

Odpowiednie ocieplenie i uszczelnienie wszystkich niezbędnych przestrzeni, sprawi, że ilość generowanego ciepła do ogrzania domu znacznie się zmniejszy. Co więcej ściany w mieszkaniu będą cieplejsze, a pojawiająca się wcześniej pleśń zniknie na zawsze.

2. Jakich materiałów używa się do termoizolacji domu?

Najczęściej jest to styropian lub wełna wszystko jednak zależy od tego na jaką metodę ocieplania się zdecydujemy. Jeśli chodzi o ocieplanie ścian, które jest niezbędnym elementem każdej termoizolacji, to do wyboru są dwie metody – lekka mokra i lekka sucha.

W obu przypadkach można wykorzystać styropian lub wełnę, jednak zanim decyzja zostanie podjęta warto sprawdzić jakie właściwości mają oba te materiały.

Wełna i styropian znacznie się od siebie różnią:

- Styropian jest dużo lżejszy, a co za tym idzie łatwiej go zamontować. Co więcej w 98% złożony jest z powietrza, dzięki czemu doskonale izoluje ciepło, jest trwały, a jego właściwości się nie zmieniają – nie gnije, nie kruszy się. Jest także odporny na bakterie i grzyby.

- Wełna jest dużo cięższa od styropianu, ale ma też dużo większą gęstość. Co więcej jest również bardzo elastyczna, dzięki czemu jest odporna na odkształcenia. Ogromną zaletą wełny mineralnej jest także jej odporność na ogień, ponieważ została sklasyfikowana jako materiał, który się nie pali.

Jak widać każdy z tych materiałów ma swoje zalety, jednak występujące między nimi różnice okażą się skuteczne w różnych przestrzeniach. Żeby termoizolacja domu była skuteczna i trwała należy dopasować rodzaj materiału do wymagań danego budynku.

3. Gdzie sprawdzi się styropian, a gdzie wełna mineralna?

Nie ma konieczności zastosowania jednego materiału na danej przestrzeni, jednak w niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się styropian, a w niektórych wełna. Dopasowanie ich do panujących w obiekcie warunków sprawi, że dom zyska lepszą izolację.

- Styropian: jego doskonałe właściwości izolacyjne sprawiają, że dobrze sprawdzi się jako materiał do ocieplenia podłóg, ścian, balkonów, a także piwnic.

- Wełna mineralna: jej właściwości ognioodporne sprawiają, że doskonale sprawdzi się jako wypełnienie w konstrukcjach drewnianych i stalowych, a także jako izolacja akustyczna w podwieszanych sufitach.

 

Czytaj więcej:

Dofinansowanie na termomodernizację-Program Czyste powietrze

Ulga termomodernizacyjna

Izolacje natryskowe zalety i wady