Fotowoltaika

 

nowe zasady rozliczeń prosumentów 

Nie ulega wątpliwości, że Inwestycja w instalację fotowoltaiczną dziś jest jedną z najbardziej opłacalnych.

W czasach kiedy na lokatach bankowych możemy uzyskać 1% lub 2%,  zakup fotowoltaiki jest świetną alternatywą. Dodatkowym atutem takiej inwestycji jest całkowity brak obsługi na 25-30 lat, czego nie możemy powiedzieć o inwestycjach np. w nieruchomości.

 

Zainwestuj w swoją niezależność energetyczną, a zyskasz nawet 16%* rocznie!

Co ryzykujesz?

 

-Jeśli ceny prądu wzrosną, Twoja stopa zwrotu będzie tylko wyższa.

Akceptujesz takie ryzyko?

 fotowoltaika się opłaca
Poniżej  kilka rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz...

 

Działanie

 

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu budynku mieszkalnego pozwala wyprodukować prąd  na własne potrzeby,  wykorzystując promienie światła słonecznego.

Moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z szeregowo połączonych wafli krzemowych, w których poprzez tzw. efekt fotowoltaiczny powstaje prąd.

Każda instalacja PV aby poprawnie działać musi składać się z kilku podstawowych elementów. Są to: 1. Panele zamontowane na dachu bądź gruncie najlepiej skierowane na stronę południową, 2. Inwerter-Falownik, 3. Licznik dwukierunkowy, 4. Zabezpieczenia prądu stałego oraz przemiennego.

 

 

jak działa instalacja fotowoltaiczna?

 

 

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. W gospodarstwach domowych wykorzystujemy prąd przemienny.

Konieczne jest zatem zamontowanie urządzenia, które pozwoli korzystać z prądu wyprodukowanego z paneli, bezpośrednio w gniazdkach elektrycznych w budynku mieszkalnym. Jest to inwerter/ falownik. Inwerter jest połączony z licznikiem dwukierunkowym, który montuje Zakład Energetyczny- instalacja typu on-gid.

 Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypchnięcie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji fotowoltaicznej.

Moduły fotowoltaiczne wprowadzane na rynek charakteryzują się coraz większą mocą nominalną oraz sprawnością. Mamy do czynienia z coraz to nowszymi technologiami.

Należy pamiętać iż inwestycja w elektrownie słoneczną na dachu własnego domu to inwestycja na lata. Dobrze więc skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, mając na uwadze bezpieczeństwo oraz trwałość.

Wiele zależy od jakości użytych materiałów dlatego warto zwrócić uwagę na to, kto jest producentem i jaką gwarancję oferuje, jak ją realizuje.

Występują dwa rodzaje gwarancji:

 

 • gwarancja mechaniczna, obejmuje wady mechaniczne powstałe podczas produkcji - ta zwykle waha się w granicach 10-15 lat,

 • gwarancja na uzyski dotyczy ona samych paneli. Długość tej gwarancji to 25-30 lat, przy czym warto zwrócić uwagę na to czy gwarancja na uzyski ma charakter liniowy, tzn że spadek krzywej uzysku jest wprost proporcjonalny do upływu lat.

   

  Bardzo ważną kwestią jest też rękojmia czyli gwarancja na montaż -usługę wykonawstwa. Według przepisów obowiązujących w Polsce rękojmia wynosi 24 miesiące. Często można uzyskać dłuższy okres rękojmi o co warto zapytać.

 
Rozliczenia z Zakładem Energetycznym

 

Od lipca 2016 roku wraz z nowelizacją ustawy o OZE, możemy korzystać z systemu upustów energii elektrycznej wytwarzając energię ze źródeł odnawialnych ( instalacje do 50kW po nowelizacji ustawy o OZE z 2018 roku).

W praktyce,  dla każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej oznacza to, że może „akumulować” wyprodukowaną energię w sieci i pobierać ją w momencie zwiększonego zapotrzebowania.

 

Net-metering co to oznacza?

 

Zakład energetyczny na bieżąco bilansuje energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej ze zużytą w stosunku 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10kW  lub 1:0,7 dla instalacji o mocy od 10kW do 50kW w okresach rocznych. Ten sposób rozliczeń obowiązuje ustawowo przez 15 lat od przyłączenia instalacji.  Z powyższego sposobu bilansowania energii można skorzystać przyłączając się jako Prosument maksymalnie do końca marca 2022 roku.

 

Co dalej?

 

Według nowych zasad rozliczeń, które mają wejść w kwietniu 2022 roku- tak zwany Net-biling, nadal będziemy mogli "magazynować"  energię w sieci- w tak zwanym depozycie, jednak w postaci zgromadzonych złotówek przeliczonych na podstawie cen rynkowych energii elektrycznej.  Odbierzemy 100% wartości giełdowej energii wprowadzonej do sieci pomniejszonej o opłaty przesyłowe w ciągu roku rozliczeniowego.

Kluczem do szybkiego zwrotu z inwestycji jest maksymalizacja autokonsumpcji wyprodukowanej energii czyli pobieranie jej bezpośrednio w czasie gdy świeci słońce. W ten sposób unikamy opłaty dystrybucyjnej.  Warto zamontować dodatkowo systemy optymalizacji poboru energii w domu, magazyn energii czy też ładowarkę samochodową. Zwiększona autokonsumpcja będzie także dodatkowo premiowana w rządowych programach dofinansowań.

 

Czy to się opłaca?

 

 

Opłacalność inwestycji w systemy fotowoltaiczne w Polsce, potwierdzają pomiary średniorocznych uzysków prądu w kwh., z ostatnich kilkunastu lat.

Średnio w roku 1kW instalacji fotowoltaicznej, produkuje 900-1200 kwh

 

 

produkcja z instalacji fotowoltaicznej

W miesiącach zimowych korzystasz z nadwyżki energii wyprodukowanej latem!!!

 

 

Korzyści dla Ciebie

 

 • Możliwość magazynowania energii w sieci elektroenergetycznej net-metering, net-billing i wykorzystania prądu wtedy kiedy jest taka potrzeba,

 • W pierwszej kolejności zużywasz wyprodukowany przez siebie prąd a niedobór jest pobierany z sieci elektroenergetycznej- pozwala na to konstrukcja elektrowni

 • Obniżasz swoje rachunki za prąd, nawet o 80% w skali roku.

 • Bezobsługowość systemu – prąd produkuje się w 100% bez Twojego udziału.

 • Trwałość- systemy fotowoltaiczne są zbudowane z takich materiałów, które pozwalają na bezawaryjne korzystanie z nich przez wiele lat- gwarancje 25-30 lat

 • Szybki zwrot inwestycji. Po kilku latach zaczynasz zarabiać. Dodatkowo dzięki uldze termomodernizacyjnej zyskujesz  pełny odpis od podatku dochodowego, tak więc inwestycja jest jeszcze bardziej rentowna.

 • Zabezpieczasz się przed wzrostem cen - stajesz się niezależny od wzrostu cen, a rentowność inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest tym większa im ceny prądu wyższe.

 • Zaoszczędzone środki możesz oszczędzać i zbudować kapitał np. na emeryturę lub przyszłość dzieci.

 • Dbasz o zdrowie swoich bliskich - przyczyniasz się do redukcji emisji CO2

 • Pełne wykorzystanie dostępnej energii - panele fotowoltaiczne wykorzystują energię nie tylko promieniowania bezpośredniego, ale również odbitego oraz rozproszonego.

 

 

prognoza cen prądu

 

 

Ile to kosztuje?

 

Na cenę instalacji fotowoltaicznej mają wpływ takie elementy jak:

 • rodzaj dachu: skośny czy płaski

 • rodzaj wybranego modułu fotowoltaicznego

 • rodzaj zastosowanej konstrukcji montażowej

 • ilość połaci dachowych na jedną instalację

 • wielkość całej instalacji- ilość energii, którą chcesz wyprodukować

 • stawka VAT

Koszt instalacji fotowoltaicznej podaje się w przeliczeniu na 1kWp- czyli moc instalacji ,która wyprodukuje dla użytkownika ok 1100 kWh rocznie.

Cena mieści się w przedziale 3000zł-5500zł /1kWp

 

 

 fotowoltaika na raty

 

Nie masz wystarczającej gotówki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej?

U nas to nie problem!

 

Skorzystaj z wygodnych rat miesięcznych na swoją inwestycję. Płatności możesz rozłożyć nawet na 10 lat!


Zamień rachunki za prąd na wygodną ratę.
Nie odczujesz obciążenia budżetu, a już od pierwszego dnia posiadania instalacji fotowoltaicznej stajesz się niezależny energetycznie.

 

Dodatkowo wzrost cen prądu stanie się Twoim sprzymierzeńcem

i zwiększy stopę zwrotu z inwestycji.
 
 

 
Przykładowa kalkulacja rat na fotowoltaikę

raty na fotowoltaikę
Instalacja fotowoltaiczna z powyższego przykładu, wyprodukuje ok 5200 kwh w roku ,co pokryje zapotrzebowanie na prąd. W rachunku pozostanie opłata abonamentowa naliczana przez ZE w wysokości kilkunastu zł *(opłata uzależniona od operatora).
 

 

Dlaczego my?


Oferujemy kompletne systemy fotowoltaiczne. Nasza usługa rozpoczyna się od darmowej kalkulacji poprzez audyt, montaż, po nieodpłatne zgłoszenie do Zakładu Energetycznego.

Oferujemy szeroki zakres produktów uznanych producentów w branży. Na bieżąco śledzimy nowinki techniczne branży i wprowadzamy je do naszej oferty. Współpracujemy z pewnymi Partnerami mającymi stabilną pozycję na rynku. 

 

Ponadto w naszej ofercie:

 • carporty
 • ładowarki samochodowe
 • magazyny energii
 • dachy solarne Sunroof

 

 

Najważniejsze dla nas jest bezawaryjne, wieloletnie  a przede wszystkim bezpieczne działanie elektrowni.

Pomożemy dobrać prawidłowo instalację dla Twojego domu – Możesz zgłosić się do nas telefonicznie lub wypełniając formularz kontaktowy.

Wykonamy projekt instalacji lub samą wycenę. Proponujemy naszym Klientom wysokiej jakości kompleksową usługę, dlatego oprócz produktów z długim okresem gwarancji oferujemy wsparcie w pozyskaniu finansowania lub dotacji.

Możliwość wyboru kilku wariantów finansowania: system ratalny na osobę fizyczną, leasing dla firmy- wszystko w jednym miejscu.

 

 

 


Czytaj więcej:


 

>>Moja instalacja fotowoltaiczna- jak dobrać?

>>Dom zero energetyczny

>>Ogrzewanie za 0zł ze słońca- folie grzewcze plus PV

>>Opłacalność fotowoltaiki dla Firm

>>Dofinansowanie

 

 

  Partnerzy

 

votum energy sunroof

Galeria zdjęć

instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna
instalacja fotowoltaiczna

Formularz kontaktowy

Captcha Kliknij by załadować nowy