Fotowoltaika

 

Działanie

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu budynku mieszkalnego pozwala wyprodukować prąd  na własne potrzeby,  wykorzystując promienie światła słonecznego.

Moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z szeregowo połączonych wafli krzemowych, w których poprzez tzw. efekt fotowoltaiczny powstaje prąd.

Każda instalacja PV aby poprawnie działać musi składać się z kilku podstawowych elementów. Są to: 1. Panele zamontowane na dachu bądź gruncie najlepiej skierowane na stronę południową, 2. Inwerter-Falownik, 3. Licznik dwukierunkowy, 4. Zabezpieczenia prądu stałego oraz przemiennego.

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. W gospodarstwach domowych wykorzystujemy prąd przemienny.

Konieczne jest zatem zamontowanie urządzenia, które pozwoli korzystać z prądu wyprodukowanego z paneli, bezpośrednio w gniazdkach elektrycznych w budynku mieszkalnym. Jest to inwerter/ falownik. Inwerter jest połączony z licznikiem dwukierunkowym, który montuje Zakład Energetyczny- instalacja typu on-gid.

 Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypchnięcie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji fotowoltaicznej.

Moduły fotowoltaiczne wprowadzane na rynek charakteryzują się coraz większą mocą nominalną oraz sprawnością. Mamy do czynienia z coraz to nowszymi technologiami.

Należy pamiętać iż inwestycja w elektrownie słoneczną na dachu własnego domu to inwestycja na lata. Dobrze więc skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, mając na uwadze bezpieczeństwo oraz trwałość.

Wiele zależy od jakości użytych materiałów dlatego warto zwrócić uwagę na to, kto jest producentem i jaką gwarancję oferuje, jak ją realizuje.

Występują dwa rodzaje gwarancji:

 • gwarancja mechaniczna, obejmuje wady mechaniczne powstałe podczas produkcji - ta zwykle waha się w granicach 10-12 lat,

 • gwarancja na uzyski- dotyczy ona samych paneli. Długość tej gwarancji to 25-30 lat, przy czym warto zwrócić uwagę na to czy gwarancja na uzyski ma charakter liniowy, tzn że spadek krzywej uzysku jest wprost proporcjonalny do upływu lat.

 

Dlaczego warto?

Od lipca 2016 roku wraz z nowelizacją ustawy o OZE, możemy korzystać z systemu upustów energii elektrycznej wytwarzając energię ze źródeł odnawialnych ( instalacje do 50kW po nowelizacji ustawy o OZE z 2018 roku).

W praktyce,  dla każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej (nie będącego przedsiębiorcą) oznacza to, że może „akumulować” wyprodukowaną energię w sieci i pobierać ją w momencie zwiększonego zapotrzebowania.

Inaczej mówiąc Zakład energetyczny na bieżąco bilansuje energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej ze zużytą w stosunku 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10kW  lub1:0,7 dla instalacji o mocy od 10kW do 40kW w okresach rocznych.

Mowa tutaj o energii brutto czyli uwzględniającej dystrybucję. Link do tekstu ustawy o OZE.

Nasz rachunek za prąd zatem, w okresie letnim może wynosić kilka do kilkunastu złotych (opłata abonamentowa). Zimą natomiast odbieramy swoje nadwyżki plus ewentualnie dopłacamy za prąd, który pobraliśmy w nadmiarze.

Jest to bardzo korzystny układ ponieważ możemy efektywnie wykorzystać prąd, który wyprodukowaliśmy latem, a nie skorzystaliśmy z niego,np na ogrzewanie. Warto dobrać wielkość instalacji taką, aby maksymalnie zbilansować produkcję latem ze zużyciem prądu w zimie.

Opłacalność inwestycji w systemy fotowoltaiczne w Polsce, potwierdzają pomiary średniorocznych uzysków prądu w kwh., z ostatnich kilkunastu lat. Średnio w roku 1kW instalacji fotowoltaicznej, produkuje 900-1200 kwh. 

W miesiącach zimowych korzystasz z nadwyżki energii wyprodukowanej latem!!!

 

Korzyści dla Ciebie

 • Możliwość magazynowania energii w sieci elektroenergetycznej i wykorzystania prądu wtedy kiedy jest taka potrzeba,

 • W pierwszej kolejności zużywasz wyprodukowany przez siebie prąd a niedobór jest pobierany z sieci elektroenergetycznej- pozwala na to konstrukcja elektrowni

 • Obniżasz swoje rachunki za prąd, nawet o 80% w skali roku.

 • Bezobsługowość systemu – prąd produkuje się w 100% bez Twojego udziału.

 • Trwałość- systemy fotowoltaiczne są zbudowane z takich materiałów, które pozwalają na bezawaryjne korzystanie z nich przez wiele lat- gwarancje 25-30 lat

 • Szybki zwrot inwestycji. Po kilku latach zaczynasz zarabiać.

 • Zabezpieczasz się przed wzrostem cen - stajesz się niezależny od wzrostu cen, a rentowność inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest tym większa im ceny prądu wyższe.

 • Zaoszczędzone środki możesz oszczędzać i zbudować kapitał np. na emeryturę lub przyszłość dzieci.

 • Dbasz o zdrowie swoich bliskich - przyczyniasz się do redukcji emisji CO2

 • Pełne wykorzystanie dostępnej energii - panele fotowoltaiczne wykorzystują energię nie tylko promieniowania bezpośredniego, ale również odbitego oraz rozproszonego.

 

Ile to kosztuje?

Na cenę instalacji fotowoltaicznej mają wpływ takie elementy jak:

 • rodzaj dachu: skośny czy płaski

 • rodzaj wybranego modułu fotowoltaicznego

 • rodzaj zastosowanej konstrukcji montażowej

 • ilość połaci dachowych na jedną instalację

 • wielkość całej instalacji- ilość energii, którą chcesz wyprodukować

 • stawka VAT

Koszt instalacji fotowoltaicznej podaje się w przeliczeniu na 1kWp- czyli moc instalacji ,która wyprodukuje dla użytkownika ok 1100 kWh rocznie.

Cena mieści się w przedziale 4900zł-6800zł /1kWp

 

Dlaczego my?


Oferujemy kompletne systemy fotowoltaiczne. Nasza usługa rozpoczyna się od darmowej kalkulacji poprzez montaż, po nieodpłatne zgłoszenie do Zakładu Energetycznego.

Oferujemy szeroki zakres produktów uznanych producentów w branży. Na bieżąco śledzimy nowinki techniczne branży i wprowadzamy je do naszej oferty.  

Najważniejsze dla nas jest bezawaryjne, wieloletnie  a przede wszystkim bezpieczne działanie elektrowni.

Pomożemy dobrać prawidłowo instalację dla Twojego domu – Możesz zgłosić się do nas telefonicznie lub wypełniając formularz kontaktowy.

Wykonamy projekt instalacji lub samą wycenę. Proponujemy naszym Klientom wysokiej jakości kompleksową usługę, dlatego oprócz produktów z długim okresem gwarancji oferujemy wsparcie w pozyskaniu finansowania lub dotacji.

Możliwość wyboru kilku wariantów finansowania: system ratalny na osobę fizyczną, kredyt firmowy lub leasing- wszystko w jednym miejscu.

 

 


Czytaj więcej:

 

>>Moja instalacja fotowoltaiczna- jak dobrać?

>>Dom zero energetyczny

>>Ogrzewanie za 0zł ze słońca- folie grzewcze plus PV

>>Opłacalność fotowoltaiki dla Firm

 

 

Formularz kontaktowy

Captcha Kliknij by załadować nowy